>

ANNE - ÇOCUK

Kadınların en önemli yaşamsal krizi: Hamilelik

Hamileliğin başlaması ile kadının bedeninde ve ruhsal süreçlerinde pek çok değişiklik meydana gelir. Öncelikle unutulmaması gereken, hamileliğin bir kadının hayatındaki en önemli yaşamsal krizlerden biri olduğudur.
 
   
 
 
     
Anadolu Sağlık Merkezi'nden Uzman Psikolog Aslıhan Kurt, hamileliğin başlaması ile kadında oluşan bedensel ve ruhsal değişimi anlattı.

Toplumda bu dönem, kadınların hayatında köklü değişikliklerin olduğu bir dönem olarak da kabul edilir. Çünkü kadın diğer süren rollerin yanında annelik gibi zor bir rolün gereklerini öğrenmeye başlar. Ve bu rolü, hayatı boyunca devam eder.

Hamilelikte meydana gelen hormonal ve bedensel değişim, kadını anneliğe hazırladığı gibi, yaşanılan psikolojik değişim sürecinin de bu rolü öğrenmeye yardımcı etkisi olduğu bilinmektedir. Hamile kadın, hamileliğinin ilk üç ayında bir dizi ruhsal ve duygusal süreç yaşar. Bulantı ve kusma gibi bedensel şikayetlerin yanında, hafif düzeyde bir depresif durum yaşansa da bu durum çok uzun sürmez. Bebeğin anne karnında görüntülenmesi ile birlikte, annenin bebekle ilgili gerçeklik algısı kuvvetlenir, bağlanma ve bağımlılık duygularında artma olur. Hamile kadının yaşadığı duygusal süreçler; kadının kendi ailesi ile olan geçmişinden, annesi ile ilişkilerinden ve kendisinin annelik ile ilgili algılarından etkilenir.

Korkular ve kaygılar

Hamilelik boyunca annede gözlenen bazı korkular ve kaygılar normaldir. Bebeğin sağlıklı olup olmayacağı, kendi sağlığının durumu gibi konular, sık sık huzursuzluk yaratabilir. Bu duygular ifade edildiğinde, anlayışla karşılanmalıdır. Bu durumda eşin tutumunun, hamilelikte görülen bu huzursuzlukların giderilmesinde önemli rolü vardır. Yaşanan bu huzursuzluklarda, eşin desteği, ilgisi ve anlayışı, her iki tarafında içinde bulunduğu karmaşayı azaltır.

Bunların yanında, hamile kadının, hamilelik ve doğum sonrası süreç hakkında bilgilendirilmesi son derece önemlidir. Eşlerin de bu bilgilendirme sürecinde hamile kadının yanında olması, var olan kaygı ve korkularının ve endişeli bekleyişlerinin azaltılması açısından yararlı olur.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>