>

KÖŞE YAZILARI | YEŞER SARIYILDIZ

Türkan

Dünyada kadın olmak zor; ülkemizde ise daha da zor. (Yeşer Sarıyıldız)
 
   
 
 
     

Yazı: Yeşer Sarıyıldız

http://twitter.com/androverdoseGeçenlerde mail box’ıma düşen bir maili paylaşmak istiyorum sizlerle.

“Merhaba Yeşer,

Dünyada kadın olmak zor; ülkemizde ise daha da zor. Hem kadın, hem idealist hem de başarılı olmak ise küçük ihtimaller dahilinde.
Türkan Saylan için herkesin söyleyecek çok sözü var. Ancak 1970'lerde kadın doktor olarak var olmak; bununla yetinmeyip o dönemin bir korku unsuru olan cüzzamla mücadeleye bir ömür adamak, binlerce kız çocuğuna burs vermek takdir edilmesi gereken bir hayat koyuyor önümüze. Yaşadığımız coğrafyada anlatılacak hikaye çok. Ancak televizyonda ve beyazperdede biz aşk hikayelerine sıkışmıştık. İşte şimdi Türkan Filmi ile gerçekten anlatılması gereken bir konuyu izleme şansımız olacak. Bu ülke; yaşına, ilerleyen kanserine, ölümün kıyısında gezmesine aldırmadan, saygın bir hekiminin, çeşitli dernek ve yardım kuruluşlarının başkanının evine polis göndererek onca yılın anısına el koyulmasına nasıl göz yumdu? Türkan Saylan yasalar karşısında da aklandığı için rahatlıkla sorabiliyoruz; ruhu bir özürü hak etmiyor mu? İşte bu filmle ve salonları doldurup onu tekrar alkışlayacak seyirci ile belki biraz huzur gönderebileceğiz ruhuna.
Bu film Türkan Saylan'ın hayatının son günlerini anlatmasına rağmen, aslında arka planda son dönemde sıkça şahit olduğumuz ev aramalarına, beklenmedik baskınlara, el konulan anılara ve özel eşyalara dair de çok şey gösterecek bize.

Dizilerin yarattığı; kadınların hep ezildiği, aşk mağduru olduğu, güzel villalarda, saray odalarında gündelik dertleriyle meşgul olduğu o yapay dünyadan çıkıp, boğazımızı düğümleyecek bir gerçekliği izlemeye ve izletmeye hazır mısın?
Beyazperde, ömrünün son günlerinde huzuru çalınan, anılarına el koyulan bir kanser hastasına, üstelik bu ülkede binlerce hastanın iyileşmesinde, binlerce çocuğun okumasında katkısı olan, hastanelere, caddelere adı verilen bir aydınına iade-i itibara hazırlanıyor.
Bir parçası olmak istemez misin?

19 Mayıs'ta Türkan filmi vizyonda; ne kadar kalabalıksak, o kadar içten bir özür bizden Türkan Saylan anısına.
Filme katılımı arttırmak için desteğini bekliyoruz.

facebook sayfası


event sayfası

Hepimiz için; sadece sinema salonlarının seyircisi, akan hayatın emek vereni olmak dileğiyle..

Selamlar ve Saygılar”

Ben sayfaya üye olup event’e attending dedim bile. 19 Mayıs’ta görüşmek üzere.


YEŞER SARIYILDIZ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>