>

SAĞLIKLI YAŞAM

'Ben' lere dikkat edin

Vücuttaki benlerin sayısının ve çapının kanser riski açısından önem taşıdığı belirtildi..
 
   
 
 
     
ABANT İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Cavit Çöl, vücuttaki benlerin sayısının ve çapının kanser riski açısından önem taşıdığını belirtti.

Doç.Dr. Cavit Çöl, Benlerin çapı büyüyüp, sayısı arttıkça, kanserleşme riski de yükselir dedi. Vücudunda çapı iki milimetreden büyük olan ben sayısı 50’den fazla, veya çapı beş milimetreden büyük olan ben sayısı üçten fazla olan kişilerde, kanser riskinin arttığını söyleyen Doç. Dr. Çöl, “Bu kişilerin, benlerini düzenli aralıklarla kontrol ettirmeleri gerekiyor. Benlerin çapının büyümesi, asimetri ve kenar düzensizliği ve renk değişikliği olması kanserleşme riski açısından önemli özellikler dedi.

Halk arasında, benleri aldırmanın zararlı olduğu yönünde varolan inanışın yanlış olduğunu da belirten Doç.Dr. Çöl, “Vücudunda şüpheli görülen benleri bulunan kişilerin, doktora başvurup bu benleri aldırmaları ve patolojik inceleme yaptırmalarında yarar var. Benlerin kanser riski taşıdığı unutulmamalı dedi.Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>