>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bilinçsizce yapılan diyet, vücudumuza zarar veriyor

Günümüzün önemli sağlık sorunlarının başında gelen şişmanlıktan (obezite) kurtulmak için bilinçsizce yapılan diyetlerin böbrek hastalığına neden olabildiği belirtildi.
 
   
 
 
     
Aydın 82. Yıl Devlet Hastanesi Diyaliz Servisi Sorumlu Hekimi Dr. Hamza Ay, zayıflamak için uzun süre yemek yemeyen ve su içmeyen kişilerin beslenme yetersizliğine bağlı olarak karaciğer ve böbreklerinin hasar gördüğünü belirterek, özellikle yaz mevsiminde uzun süre sıvı almayan kişilerin kronik böbrek yetmezliği hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğunu kaydetti. Daha çok genç bayanların şişmanlık korkusu nedeniyle yaptıkları bilinçsiz diyetler sonucu böbreklerini kaybettiklerini ifade eden Dr. Hamza Ay, "Özellikle yaz aylarında vatandaşlarımız yeterli miktarda sıvı almaya özen göstersin. Diyet yapmak aç ve susuz yaşamak değildir" dedi.
Şu anda Aydın merkezde 200, il genelinde ise yaklaşık 300 kişinin hastanelerde diyaliz tedavisi gördüğünü ve bu hastaların çoğunluğunun bayanlardan oluştuğunu söyleyen Dr. Ay, "Özellikle genç bayanlar, zayıflayarak daha güzel görünüme kavuşmak için hayatını karartabiliyor. Diyet yapacak olanlar, bunu mutlaka bir uzmanın denetiminde yapsınlar. Maalesef Aydın'da bilinçsiz yapılan diyetler sonunda böbrekleri iflas etmiş hastalarımız var. Hastalarımızın çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Bununda en önemli nedeni kişilerin sağlık konusunda yeterli bilgiye sahip olmamasıdır" diye konuştu.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>