>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bronzlaşmanıza Yardımcı Yiyecekler

Güneşle olan randevunuzda yiyeceklerin size birçok faydası dokunacak...
 
   
 
 
     

'Bronzlaşayım' derken cildinizin esnekliğini ve ışıltısını kaybetmemek ve yavaş bir şekilde kalıcı bronzluk sağlamak çok önemli. Güneşle olan randevunuzda yiyeceklerin size birçok faydası dokunacak...

ANTİOKSİDANLARDAN FAYDALANIN

Taze yaz meyve ve sebzelerinde C vitamini ve beta-karoten bulunur. Bunlardan maksimum biçimde yararlanmak için tercihen çiğ veya meyve suyu olarak tüketin.

C vitamini kaynakları:
Çilek, biber, domates ve teredir.

Beta-karoten kaynakları:
Mango, kayısı, kavun, karpuz, havuç, şeftali ve teredir.

A vitamini kaynakları: Ciğer, yumurta sarısı, yağlı balıklar, tereyağı ve peynirlerdir. Ancak bu besinlerin tüketiminin abartılmaması da gerekmektedir.

E vitamini kaynakları: Çerezler, taze sebzeler ve nebati (özellikle mısır ve ay çiçek) yağlardır. Bu yağları düzenli olarak yemek ve salatalarınızda tüketin.

Selenyum kaynakları:
Kabuklular, deniz mahsulleri, balıklar, mantarlar, tahıllar, sarımsak ve soğandır.

VÜCUDU İÇTEN NEMLENDİRMEK GEREKİR

Güneşe çok fazla maruz kalındığında cilt hücrelerinin zarındaki yağlı asitler zarar görür; cilt esnekliğini kaybeder ve susuz kalır. Bunu engellemek ve cilde gereksinimini geri vermek için ilk olarak bol su tüketmek gerekmektedir. Günde ortalama bir buçuk litre su kesinlikle içilmelidir. Suyun temiz, serin ve taze olarak içilmesi öneri edilir. Şekerli olmadığı sürece ne çeşit olursa olsun (maden veya kaynak suyu, çeşme veya şişe suyu) vücuda yararı vardır.

Kızartmalar, soslu yemekler, konserveler, şarküteri ürünleri, sert kahveler ve aperitifler ise "yanmanıza" neden olur; ama sağlığınız için bunları fazla kaçırmamaya özen gösterin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>