>

SAĞLIKLI YAŞAM

Çikolata ve Pelüş Oyuncaklar Astım Krizini Tetikliyor

Sevgililer Günü’nün en çok tercih edilen iki hediyesi olan çikolata ve pelüş oyuncaklar astım hastalarını tehdit ediyor.
 
   
 
 
     

Prof. Dr. Yonca Tabak “ Sevgilinize aldığınız pelüş oyuncak yâda çikolata reflüyü dolayısıyla da astımını tetikleyebilir. Güzel bir gün planlarken, ummadığınız sonuçlarla karşılaşmayın.” diyor.

Aşkı ve sevgiyi ifade etmek için en çok tercih edilen hediyeler, çikolata ve pelüş oyuncaklar oluyor. Pek çok insanın hayatındaki özel kişiye hediye etmek için seçtiği bu iki ürün reflüye ve ona bağlı olarak da astım krizlerine yol açabiliyor.

ALERJİYİ EN AZ ONUN KADAR TANIMANIZ GEREKİYOR


Prof. Dr. Yonca Tabak; reflü hastaları için en büyük tehditlerden birisinin kakaolu gıdalar olduğunu belirterek, bu hastalar için çikolatanın yenilmemesi gereken yiyeceklerin başında geldiğini söylüyor.

Pelüş oyuncaklar da değinen yapıları nedeniyle toz tutmaya yatkın olan bu oyuncaklar, alerjik nezle ve alerjik astıma neden olabileceğini vurguluyor.

Çiftlerin birbirini iyi tanımasının önemine değinen Prof. Dr. Yonca Tabak, hayatında alerji veya astım hastası olan kişilere, önerilerde bulunuyor:

Astım hastası olanların reflüyü tetikleyecek kakaolu gıdalardan uzak durması, çikolata ve türevlerini tüketmemeleri gerekmektedir.

Reflüyü tetiklediği bilinen ve kafein içeriği çok olan; çay, kahve, kola gibi asitli içecekler ve alkolden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Pelüş ve tüylü oyuncaklarda ev tozu akarının bulunma oranı yüksek olduğu için bu tip oyuncak ve eşyalardan uzak durulmalıdır.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>