>

SAĞLIKLI YAŞAM

Çocuklarda Özgüven

RAM Psikoloji Danışmanı Özlem Cabılar, toplumda sevgi ve şefkat gören çocukların özgüven duygusunun geliştiğinin çok açık şekilde görülebildiğini kaydetti...
 
   
 
 
     
Sevgi ve şefkat gören çocuk özgüven kazanır

Özlem Cabılar, çocuklarla iletişimde anne ve babaların çok hassas davranmasının çocuğun gelecekteki yaşantısını olumlu yönde etkileyeceğini belirtti. Cabılar, şöyle devam etti: “Çocuk deyip geçmeyin, adam yerine koyun. Evinize bir kanepe, koltuk ya da otomobil alırken bile çocuğunuzun fikrini alın. ‘O çocuk bu işlerden anlamaz’ yaklaşımı çocuğun kendine olan güveninde ağır yaralar bırakır. Çocuğunuzla kuracağınız güçlü iletişim, size başarılı, özgüvenli bir evlat olarak geri dönecektir. Çocuklara gösterilen sevgi özgüveni arttırır.”
Toplumda sevgi ve şefkat gören çocukların özgüven duygusunun geliştiğinin çok açık şekilde görülebildiğini kaydeden Cabılar, aksi takdirde ailesinden sürekli azar işiten, kötü yakıştırmalar gören, hiçbir konuda fikri sorulmayan, konuştuğu zaman da dinlenmeyen çocukların hırçın ve okul başarısında geri kalmasının kaçınılmaz olacağını vurguladı.

Bazı ailelerin, çocukları yaramazlık yaptığı zaman çirkin yakıştırmalarda bulunduklarını, bu davranışın çocuklar üzerinde olumsuz izler bırakabildiğini kaydeden Cabılar, “Çocuklarınıza deli, geri zekalı, aptal gibi küçültücü sözler yerine, olumlu vasıflarda bulunun. Çocuğunu kucağına alıp, sevip okşayın, günün nasıl geçtiğini sorun. O konuşurken maç izlemek ya da başka işlerle uğraşmak yerine can kulağıyla dinlemek çocuk için büyük anlam ifade edecektir” diye konuştu.

Çocukların “söyleneni” değil “gördüklerini” öğrendiklerinin altını çizen Cabılar, yalan söyleyen ve bu yalanı çocuğu tarafından bilinen anne ya da babanın inandırıcılığının kalmayacağını, bununla birlikte daha farklı sorunlar ortaya çıkacağını bildirdi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>