>

SAĞLIKLI YAŞAM

Depresyonu doğal yöntemlerle yenin

Depresyon, günümüzde oldukça yaygın bir sorun. Her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen bu rahatsızlık, gündelik yaşamını etkiliyor hatta fiziksel hastalık riskini bile artırıyor.
 
   
 
 
     
Depresyon, günümüzde oldukça yaygın bir sorun. Her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen bu rahatsızlık, gündelik yaşamını etkiliyor hatta fiziksel hastalık riskini bile artırıyor. Depresyondan korunma yolları ve Doktor Hüseyin Nazlıkul'un açıklamaları...

Mevsime bağlı rahatsızlıklar, hormonlar, genetik, gelişim sorunları veya pisikososyal faktörler nedeniyle oluşur. Suçluluk duygusu, kendini değersiz hissetme, ümitsizlik, güven eksikliği, enerji, iştah ve cinsel istek kaybı gibi semptomlar depresyon kaynaklı olabilir.

-Peki doğal yöntemlerle tedavi edilebililr mi?
Doğal tedaviler günümüzde oldukça yaygın. Ancak aromatik yağların ve bitkilerin mucizevi olmadığını dikkate almak gerekir. İyileşmenin en güçlü yöntemi, vücudunuzdan gelen mesajları dikkatlice dinlemektir.

-Nedir bu tedaviler?
Şifalı otlar, bitkisel çaylar, aromaterapi, masaj yağları ve aromatik banyolar. Şifalı otlar tarih boyunca tedavi amaçlı kullanılmıştır. Birçok geleneksel ilacın kökü bitkilerden elde edilmiştir. Depresyonu tedavi etmede en faydalı otlar: Bindebirdelik otu, Gingko, Sibirya Ginsengi'dir. Bu otların yan etkileri olmaksızın antidepresan ilaçlar kadar etkili olduğu biliniyor. Ancak bu bitkileri diğer antidepresanlarla birlikte kullanmamak gerekiyor ve mutlaka bir uzmandan yardım istemek gerekiyor.

Moral düzeltici formül
1 tutam binbirdelik otu özü
1 tutam Sibirya ginsengi özü
meyankökü özü
zencefil kökü özü
Şifalı ot özlerini karıştırın ve koyu renkli bir cam şişede muhafaza edin. Günde üç kez bir yemek kaşığı karışımı az miktarda ılık su ile alın.
Sakinleştirici çay
1 yemek kaşığı papatya çiçeği, 1 yemek kaşığı ıhlamur çiçeği, 1 yemek kaşığı kedi nanesi, 2 bardak su
Otların üzerine 2 bardak kaynar su dökün, 15 dakika demlendirin. Süzün, istenirse şeker katın ve günde 4 bardağa kadar için
Sedatif bitkisel çay
1 yemek kaşığı kediotu kökü, 1 yemek kaşığı takke otu, 1 yemek kaşığı ıhlamur çiçeği, 2 bardak su
Otların üzerine iki bardak kaynar su dökün ve 15 dakika demlendirin. Süzün, şeker katın ve iki hafta günde 3 bardağa kadar için.

Gülay Üserbay

Kaynak: Habersaglik.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>