>

YAŞAM KOÇU

İşyerinde Terfi İçin Altın Kurallar

Daha iyi olanaklara sahip olmak için çalışanlara tek şans olarak işlerinde terfi etmek kalıyor. İşte terfi etmenin en kestirme yolları...
 
   
 
 
     

Rekabetin her geçen gün arttığı iş piyasasında, daha iyi bir iş bulma imkanı gittikçe azalırken, daha iyi olanaklara sahip olmak için çalışanlara tek şans olarak işlerinde terfi etmek kalıyor. Bu konuda kitap yazan Atlanta merkezli Trinity Solutions danışmanlık firması başkanı Harry E. Chambers'in, işlerinde terfi hedefleyenler için işe yarar önerileri var.

İnsanların işlerinde potansiyelleri oranında yükselemediğine dikkati çeken Chambers, ''Terfi Etmek: Mesleğinizi Geliştirmek İçin Gerçek Stratejiler'' adlı kitabında çalışanlara daha iyi olanaklara kavuşmayı sağlayacak terfi taktiklerini, şöyle sıralıyor: Sıkı çalışan adam görünümü İşe erken gelip, akşam geç vakitlere kadar çalışmak, şayet dışarıda yapacağınız daha iyi bir şey olmadığı izlenimi vermiyorsa sizi sıkı çalışan biri gibi gösterecektir. Algılanma ve kişiliğin en az sıkı çalışma kadar önemli olduğunu kaydeden Chambers, bazı hareketlerle ''iyi adam'' görünümünün de pekiştirilmesi gerektiğini öğütlüyor. Düzenlilik işe yarar Düzenli bir görüntü vermenin kendi alanınıza hakim olduğunuzu gösterdiğinden her zaman işe yaradığını kaydeden Chambers, ''Mevcut işinizin üstesinden gelemiyor gibi bir görüntü verirseniz, terfi edemezsiniz'' diyor. Bu yüzden masanızda aşırı dosya birikmesine fırsat vermemeli ve her zaman düzenli tutmalısınız. Bu sizin mevcut işinizin üstesinden başarılı bir şekilde geldiğiniz anlamına gelecektir. Her akşam birkaç dakikanızı masanızı, dosyalarınızı düzenlemeye ayırın.

DÜŞMAN DEĞİL ARKADAŞ YARATIN

Kimin ne yapması, ne yapmaması gerektiğini bilin, ama bunları en yakın arkadaşınızla bile bir dedikodu konusu haline getirmeyin. Düşmandan çok arkadaş edinmeye çalışın. Patronunuzun bir aptal olduğunu düşünüyorsanız bunu arkadaşlarınıza evde söyleyin, iş yerinde değil. Dedikodu esnasında söyleyeceğiniz herhangi bir şeyin ya iş arkadaşınız ya da patronunuz tarafından aleyhinize kullanılabileceğini unutmayın.

REKLAMINIZI YAPIN

Yaptığınız başarılı işlerin primini almaktan emin olun. Patronunuzun kimin, neyi iyi yaptığı konusuna fazla kafa yormak için vakti olmayabilir, ancak siz küçük anımsatmalarla ona başarılarınızı hatırlatabilirsiniz. Bu amaçla patronunuzla düzenli bir şekilde performans gözden geçirme programları ayarlayın ya da neler yaptığınızı ve nerede durduğunuzu patronunuzun bilmesini temin için ara sıra öğlen yemeklerine birlikte gidin.

PATRON GERÇEĞİ

Sevseniz de sevmeseniz de patronunuzun yakın geleceğinizle ilgili anahtarı elinde tuttuğunu unutmayın. Hangi pozisyonun o an için açık olduğunu, hangisininse kısa sürede açılacağını en iyi patronlar bilir. Kendisiyle iyi çalışacak birini bu yerler için düşünecektir, o kişinin siz olmak istediğinizi belli edin. Buradaki pozisyonunuzun bir ''arkadaş'' değil, ''ortak'' pozisyonu olduğunu unutmayın.

UZMAN OLUN, GENERAL DEĞİL

Bugün şirketlerin generalleri değil, uzmanları kiraladığı gerçeğini kabullenin. Bugün artık aynı yeteneğe sahip 10 kişinin benzer katkısına ihtiyaç duyuluyor. Şayet daha üst bir pozisyon için gerekli bilgi ve beceriniz yoksa bunları bir an önce kazanmanız faydanıza olacaktır. Pek çok firmanın sağladığı mesleki eğitim olanaklarını bu amaçla kullanın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>