>

SAĞLIKLI YAŞAM

Diş Beyazlatmayla İlgili Yanlışlar!

diş beyazlatmayla ilgili doğru bilinen yanlışlar...
 
   
 
 
     

Günümüzde herkes inci gibi beyaz dişlere sahip olmak için ya sağlam dişlerinden oluyor, ya diş hekimlerine müracat ediyor ya da hurafelere inanıyor. Diş beyazlatma hakkındaki kulaktan dolma bilgiler ve önyargılar nedeniyle dişlere zarar veren yöntemlere başvurulduğunu belirten Diş Hekimi Dr. Diler Karakaya, diş beyazlatmayla ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı.

1- SERT FIRÇA KULLANMAK VE SERT FIRÇALAMAK DAHA ÇOK BEYAZLATIR:

Sert diş fırçalarını kullanmanız, diş minesine daha çok zarar verir. Ayrıca sert ve yanlış şekilde fırçalamanız ise dişlerinizin aşınmasına sebep olur.

İyi fırçalamak; fırçanın sertliğiyle değil, fırçalama tekniğiyle ilgilidir. Bu yüzden orta sertlikte diş fırçalarını kullanın. Çok sert fırçalar, dişlerinizi aşındırırken, çok yumuşak fırçalar da dişlerinizi temizlemeyebilir.

2- DİŞ MACUNUNU FAZLA KULLANMAK DİŞLERİ ÇİZER:

Diş macununun miktarından çok, içindeki granüllerin büyüklüğü önemlidir. Dişlerin mine tabakasının çizilmesi; macunun fazla kullanılmasıyla ilgili değil, kullanılan macunun granüllerinin büyük olmasıyla ilgilidir. Bu yüzden granülleri büyük olan macunları, uzun süre kullanmayın. Fırçanızın üzerine mercimek tanesi kadar macun koyun.

3- ÇAMAŞIR SUYUYLA FIRÇALAMAK BEYAZLATIR:


Çamaşır suyu ile dişleri fırçalamak kesinlikle çok sağlıksızdır; asla yapılmamalıdır! Çamaşır suyu, hem dişlerinizin yapısına hem de ağız dokunuza zarar verebilir.

4- KARBONAT VE TUZLA FIRÇALAMAK BEYAZLATIR:

Karbonat ve tuz, büyük granüllü olduğu için dişin doğal yapısını zamanla bozup daha çok renkleşmelere neden olabilir. Bu nedenle özellikle uzun süre karbonat ve tuzla dişlerinizi fırçalamamalısınız.

5- BEYAZLATMA DİŞLERİ DAHA ÇOK SARARTIR:

Dişleri beyazlatmak yani "bleaching" aksine dişlerin rengini daha çok açmak için yapılır. Doktorunuzun tavsiye ettiği gibi beslenirseniz; yani beyazlatma süresince dişlerinizi boyayacak (çay, kahve, kola, sigara vb.) maddelerden uzak durur ve rutin ağız bakımınızı yaparsanız, böyle bir durum söz konusu olmaz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>