>

SAĞLIKLI YAŞAM

Doğum Kontrol Yöntemleri Nasıl Uygulanır?

Hamilelik kimi zaman müjdeli bir haber kimi zaman ise bir kabus. Çocuk doğurmak istemeyen, fakat hamile kalan kadınlar kürtaj kabusuna giriyorlar. Tıklayın...
 
   
 
 
     
Aslında bir doğum kontrol yöntemi olmayan ve kısmen tehlikeli bir operasyon olan kürtaj, son çare olarak düşünülmeli. Oysa gelişin tıbbın son yöntemleriyle hem hamileliği oluşmadan önleyebilir, hem de kürtaj olmadan hamileliğinizi sona erdirebilirsiniz.

İşte çeşitli doğum kontrol yöntemleri:

DOĞUM KONTROL HAPI
Çok uzun zamandır kullanılan bu haplar, kadın yumurtalığı tarafından üretilen östrojen ve projesteron adlı hormonları içerir. Jinekoloğunuz tarafından, bünyenize uygun olarak tavsiye edilmesi gereken ilaç, döllenmeye uygun yumurtanın oluşmasını engeller. Aynı zamanda da rahim kanalı salgısının (mukus) kalınlaşmasını sağlayarak erkek sperminin yumurtaya ulaşamamasını sağlar. Östrojen hormonunu kullanamayanlar içinse mini-pill denen ve sadece projesteron ihtiva eden haplar var. Doğum kontrol hapı, kullanımı kolay olduğu için tercih ediliyor. Avantajları:düzenli ve ağrısız adet dönemi ve korkusuz, güvenli dolayısıyla rahat bir cinsel hayat. Fakat bunların yanında bir takım yan etkileri de olabiliyor; kilo alma, mide bulantısı ve sinir bunları başlıcaları, ayrıca sigarayla birlikte kullanılması da son derece sakıncalı.

DİYAFRAM
Ülkemizde henüz az kullanılan, daha çok batıda yaygın olan diyafram, prezervatife benziyor. Jinekolog tarafından her kadının kendi ölçüsüne göre ısmarlanıyor ve rahmin girişini kapatarak spermin ilerlemesini engelliyor.Yine % 94 koruma oranı olan bu yöntemin hiçbir yan etkisi yok, tek dez avantajı ilişkiden en az yarım saat önce yerine takılması gerekliliği.

SPİRAL
Son zamanlarda gittikçe artan bu yöntemle rahmin girişi kapatılarak spermin girişi önleniyor. İki çeşit spiral var: Türkiye'de yaygın olarak kullanılan ve 5-6 yıllık ömrü olan bakır spiral ve yurtdışından getirtilen hormonlu spiral. Çok düşük seviyede projesteron salgılayan bu T şeklindeki alet, gayet basit bir müdahaleyle rahmin ağzına yerleştiriliyor ve iki yıl boyunca % 99.4 oranında koruma sağlıyor. Spiral takıldığı andan itibaren etkili oluyor ve çıkarır çıkarmaz hamile kalınabiliyor.

NORPLANT
Norplant 1990'lara damgasını vuran iki yeni yöntemden biri. Yumurtalıklar tarafından üretilen projesterona benzeyen levonorgestrel isimli hormon, hem yumurta çıkışını engelliyor hem de rahim yolu mukusunu kalınlaştırarak döllenmeyi önlüyor.

Her biri birer kibrit boyunda altı adet lastiğimsi çubuk, kolun üst tarafındaki derinin altına yerleştiriliyor. Bu çubuklar beş yıl boyunca düzenli olarak kana hormon salgılıyorlar. Doktor tarafından gerçekleştirilmesi gereken bu müdahale, çubukları çıkarma zamanı geldiğinde biraz problem yaratıyor. Bu işlem uzun süreli ve acılı olabiliyor, ayrıca kilo alma ihtimali de yüksek. %99 koruma sağlayan Norplant'ın avantajları arasında, kanamaların ve regl kramplarının azalmasını sağlaması ve uzun süre hamilelikten korumasının yanı sıra, çıkartıldığı anda etkisinin yok olması sayılabilir.

DEPO PROVERA
Diğer bir yenilik olan bu ilaç da, hormon vererek yumurtanın oluşmasını ve spermin geçişini önlüyor. Koldan veya kalçadan yapılan bir iğne ile on iki hafta süren korunma sağlanıyor. Fakat oniki hafta dolmadan etkisinden kurtulmak çok zor.% 99.7 oranında koruma sağlayan bu yöntemin yan etkilerinden biri düzensiz adetler; çok artabiliyor veya çok azalabiliyor. Ayrıca ilacı bıraktıktan sonra hamile kalabilmek için bir yıl beklemek gerekebiliyor. Tavsiye etmiyoruz...

EMERGENCY CONTRACEPTIVE (ERTESİ SABAH HAPI)
Herhangi bir terslik sonucu olası bir hamileliği daha oluşmadan önleyebilmek için alabileceğiniz haplara "morning after pills" deniyor. 1998 yılında Amerika'da piyasaya sürülen Preven isimli ilaç, ilişkiden sonraki üç gün içinde alındığı zaman hamilelik riskini % 75 azaltıyor. Doğum kontrol haplarının birkaç tanesi birden alındığında da aynı etkiyi gösteriyor, fakat doğum kontrol haplarının hepsi farklı olduğu için, bu fazla doz mutlaka doktora sorularak alınmalı.

RU 486: TARTIŞMALI HAP
Hamile kaldıysanız ve kesinlikle doğurmayacaksanız, tek çare kürtaj değil. Kürtaj hapı RU 486, Fransa, Çin, İngiltere, İsveç ve Almanya'da bir süredir kullanılıyor. Doktor kontrolünde alınması zorunlu olan hap, herhangi bir sancı yaratmıyor, sadece normalden biraz fazla kanamaya neden oluyor.Kürtaj operasyonunudan çok daha zahmetsiz olan bu yöntem, %98 oranında güvenilir. Fakat bu yöntemle ilgili tartışmaların sayısı hiç de az değil.

Yine de siz siz olun, ilaçların bulunuşundan itibaren en az 10 sene geçmeden kullanmayın. En önemlisiyse mutlaka doktor kontrolünde bu yöntemleri tetkik edin ve size en uygununu seçin...
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>