>

SAĞLIKLI YAŞAM

Doğum kontrolünde doğal yöntem!

Çukurova Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada kadınlar aile planlaması yöntemleri arasında tercih edilenin "Standart Gün Metodu" olduğunu belirtti.
 
   
 
 
     
Günümüzde kadınların doğum kontrolü için ilaç ya da rahim içi araç (RİA) kullanmak yerine doğal aile planlaması yöntemini tercih ettikleri bildirildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oktay Kadayıfçı, yaptığı açıklamada, Doğal Aile Planlaması (DAP) yöntemleri arasında en fazla tercih edilenin Standart Gün Metodu (SGM) olduğunu belirtti.

Kadayıfçı, halk arasında, ilaç ya da RİA yöntemlerin kullanılmasının ''sağlık sorunlarına neden olduğu'' şeklindeki abartılı inanışların son yıllarda doğal yöntemleri tercih edenlerin artışına yol açtığını, doğurganlık dönemindeki kadınların yüzde 50'yi aşkın bölümünün bu yola başvurduğunu anlattı. SGM metodunun, kadının adet döngüsünün doğurganlık günlerinde cinsel ilişkiden kaçınılarak uygulandığını ifade eden Kadayıfçı, ''Ancak bu yöntemde güvenirliliği hiç kimse garanti edemez'' dedi. Başarı için çiftlerin cinsel davranışlarında düzenlemeler yapması gerektiğine dikkati çeken Kadayıfçı, şöyle devam etti:

''Hamile kalma olasılığının en fazla olduğu dönem, yumurtlamadan 5gün önce başlar ve sonrasında 3 gün sürerek sona erer. Kadının gebe kalma olasılığı, yumurtlama günü ile ondan sonraki 2 günde en üst seviyeye ulaşır. Burada önemli olan yumurtlama gününün doğru saptanmasıdır. Bu dönemde kondom gibi diğer ek yöntemler kullanılabilir.''

Prof. Dr. Kadayıfçı, matematiksel hesaba ve çiftlerin anlayışına dayalı yöntemi sadece eğitim düzeyi yüksek ve adet dönemleri düzenli olan kadınlara önerdiklerini belirterek, ''Doğal yöntemlerin faydası kadar olumsuz sonuçları da vardır'' uyarısında bulundu.

DAP'IN ARTILARI EKSİLERİ

Prof. Dr. Kadayıfçı, Doğal Aile Planlaması (DAP) yönteminin kişinin kendi bedenini tanımasına ve üreme sağlığı konusunda bilinçlenmesine, erkeğin de aile planlamasında sorumluluğu paylaşmasına katkı sağladığını bildirdi. DAP'ın cinsel ilişki sıklığının belirlenmesinde kadının görüşüne de yer verilmesine olanak tanıdığına işaret eden Kadayıfçı, ''Bu yöntem, kadının üreme organlarındaki sağlık problemlerini ya da değişkenleri erken fark etmesine katkı sağlar'' dedi.
Çiftlerin yöntemi benimsemesi ve işbirliğine gitmesinin şart olduğunu belirten Prof. Dr. Kadayıfçı, şunları kaydetti:

''Bu tür yöntemlerin öğrenilmesi için en az 3 aylık eğitim süresi gereklidir. Ayrıca, çiftlerin kurallara bağlılığı da önemlidir. Bu yöntemde birkaç adet döngüsü boyunca doğurganlık belirtilerinin düzenli olarak her gün kaydedilmesi gerekebilir.

DAP yöntemi düzenli cinsel yaşamı olmayan çiftler için uygun değildir. Yöntemin etkinliğinden emin olmamak çiftler arasında gerilim yaratabilir.'' Kadayıfçı, her kadının bünyesine uygun etkili bir kontrol yöntemi bulunduğunu, bu nedenle işin şansa bırakılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>