>

SAĞLIKLI YAŞAM

Egzersiz Yapmamak Obeziteden Daha Tehlikeli

Fazla kilolu olduğum halde egzersiz yaparak sağlığımı koruyabilir miyim? Sağlığım için ne kadar ve nasıl spor yapmalıyım?
 
   
 
 
     

Araştırmalar meme kanseri teşhisi konan kadınlardan haftada 3-5 saat egzersiz yapanların hayatta kalma olasılığının yüzde 50 arttığını gösteriyor

HEM ŞİŞMAN HEM SAĞLIKLI OLABİLİR MİYİM?


İşte burada "Bir insan fazla kilolu olduğu halde sportif, çevik, esnek ve dinç olabilir mi" sorusu akla geliyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar bu sorunun yanıtının "evet" olduğunu gösteriyor.

Ancak bu kişilerin yalnızca yüzde 30'unda hiper tansiyon ve yalnızca yüzde 20'sinde diyabet sorunu görülüyor. Bir başka araştırmada incelenen 116 bin kişi ise fit-şişman ilişkisini açıkça ortaya koyuyor. Zayıf olan, ancak egzersiz yapmayan kişilerin ölüm riski, zayıf ve egzersiz yapanlara göre yüzde 55 daha fazla oluyor. Ancak şişman ve aktif kadınların ölüm riski de zayıf ve aktif olanlara göre 2 kat artıyor. Yani öncelik egzersizde, ancak iki grup da egzersiz yapıyorsa zayıf olan daha sağlıklı.

PEKİ, NE ZAMAN, NE KADAR EGZERSİZ YAPMALI?


Uzmanlar, sağlıklı bir yaşam için haftada 5 kez günde 30 dakika spor yapılması gerektiğini söylüyor. Kilosunu korumak isteyenler bunu 60 dakikaya, kilo vermek isteyenler ise 90 dakikaya çıkartmalı.

ASIL HEDEF GÖBEĞİ ERİTMEK

Bu arada egzersiz hem vücutta hem de dış görünüşünüzde etkilerini çok hızlı gösteriyor. Egzersiz yoluyla kilonuzun yüzde 5'lik bölümünü kaybettiğinizde (eğer 100 kiloysanız 80 kiloya indiğinizde) tansiyonunuz düşecek. Buna paralel olarak kalp hastalığı ve diyabet riskiniz de azalacak, inceldiğinizi, neşenizin ve enerjinizin arttığını da fark edeceksiniz. Üstelik iştahınız kapanacak, verdiğiniz kiloları geri almanız zorlaşacak. Ancak egzersizle kilo verirken asıl hedefiniz göbeğinizi eritmek olmalı. Vücudun diğer bölümlerinin aksine bu bölgede biriken yağlar kasların altına yerleşir, vücuda iltihap salgılar ve hastalık riskini artırır. Dolayısıyla ne kadar zayıflarsanız zayıflayın göbeğinizi eritmeden tam sağlıklı olamayacağınızı unutmayın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>