>

SAĞLIKLI YAŞAM

Egzersizinize bağlı mısınız?

Egzersizin pek çok kronik hastalığın gelişmesini önlemede ve tedavisinde vazgeçilmez bir unsur olduğunun farkında mısınız?
 
   
 
 
     
Egzersiz hem yaşlanmayı geciktirmede, hem formumuzu korumamızda ve obezite tedavisinde, hem de özellikle kalp damar rahatsızlıkları başta olmak üzere, hipertansiyon, diyabet, artrit, osteoporoz, kan yağlarının yükselmesi, depresyon, kanser vb. hastalıklara karşı bizi korumakta ve tedavilerinde destek olmakta. Araştırmalara göre, 'diyet ile egzersiz' birlikte uygulandığında, daha fazla kilo kaybı görülüyor. Uzun dönemde de kilonun korunabilmesi için egzersiz vazgeçilmez bir unsur.

Ayrıca sürekli egzersiz yapan kişi daha dinamik ve üretken oluyor. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme bütünü kas gücünü, dayanıklılığı, koordinasyonu artırıp kardiyovasküler uyumu sağlar, daha mutlu bireyler yaratır.

Özel olmalı

Yapılan çalışmalara göre aerobik ve aneorobik egzersizle birlikte uygulanan beslenme programlarının çok riskli grup içerisinde olan obez bireylerde ciddi ölçülerde kilo kayıplarına neden olduğu görülmektedir. Fakat unutulmaması gereken bir diğer nokta, her zaman beslenme programlarınız için değindiğimiz "kişiye özel" ilkesinin spor programları için de uygulanması gerekliliğidir. Yani kısaca kendi vücudunuza, yaşam şartlarınıza ve isteğinize uygun bir spor yapmalısınız.

Egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken en kritik nokta, harcanan eforun yoğunluğudur. Spor hekimi efor testiyle egzersiz nabzını belirleyebilir.

Eforunuzun yoğunluğu, egzersiz yaparken ıslık çalmanızın veya yanınızdakilerle konuşmanızın mümkün olacağı bir şiddette olmalıdır. Ayrıca, egzersiz yoğunluğu çok hafif de olmamalı, ter atılmalıdır. Egzersiz yoğunluğu ve süresi yavaş yavaş artırılmalıdır. Fiziksel egzersizlerin en kolay ve etkilileri arasında yüzme ve yürüyüş gelir. Her gün yarım saat ya da haftanın 3 - 4 günü, 1 saatlik tempolu yürüyüşler etkilidir. Yüzme ise kalbi güçlendirir, fiziksel görünümü değiştirir, kan dolaşımını düzenler, varis gibi hastalıklarda faydalıdır, kilo kontrolünü sağlar. Boyun seviyesindeki suda 20 dakika veya daha uzun süreyle yapılacak aerobik hareketler, kalp damar sistemini güçlendirir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>