>

SAĞLIKLI YAŞAM

Ekmek ve Kilo Problemi

İşte doğru bilinen yanlışlar ve gerçekleri.
 
   
 
 
     

Ekmeğin kilo aldırdığını ve diyet ürünlerinin zayıflattığını düşünmek, sabahları aç karnına limonlusu içmek... İşte doğru bilinen yanlışlar ve gerçekleri.

EKMEK, MAKARNA, PİLAV GİBİ KARBONHİDRATLARIN DİYETTEN TAMAMEN ÇIKARILMASI

Diyet yapan kişinin yaptığı en önemli hatalardan biri vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermemektir. Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna, patates, mısır gibi besinleri kesen kişiler, kasla birlikte su kaybına uğrar. Yani diyette karbonhidratı kesen kimse tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği yanılgısına düşer ancak gerçek olan vücudun kaybettiği yağ değil kas ve sudur.

LİMONLU SICAK SU, BİTKİ ÇAYLARI YAĞLARI ERİTMEZ

Halk arasında inanılan bir başka yanlış da sabahları veya yemek öncesinde aç karnına limonlu sıcak su içmenin vücuttaki yağları erittiğidir, ancak bu inanç tamamen yanlıştır. Suyun veya içine katılacak limon, soda gibi maddelerin, bitki çaylarının kesinlikle yağları eritmek, yok etmek gibi bir etkisi bulunmamaktadır.

KİLO VERMEK İÇİN İLAÇ KULLANMAK DA DOĞRU BİR SEÇENEK

Tek başına ilaç kullanmak kilo kaybı ve kontrolü için yeterli ve doğru değildir. Kilo kaybı davranış değişikliği gerektirir.

KİLO VERMEYE YARDIMCI BİTKİSEL ÜRÜNLER GÜVENLİDİR

Tüm bitkisel ürünlerin güvenliğiyle ilgili yeterli çalışma yoktur.

Kısa vadede, hızla, fazla kilolardan kurtulmak mümkün
Ancak hızla kaybedilen kiloların aynı hızla hatta fazlasıyla geri döneceği unutulmamalı, kısa sürede hızlı ama geçici kilo kaybındansa, olması gereken sürede dengeli, kalıcı kilo kaybı tercih edilmeli.

HER TÜR HAREKET VE SPOR ZAYIFLATIR

Her tür hareket ve spor enerji harcanması için bir yöntemdir. Ancak gün içerisinde aldığınız kalori miktarı harcadığınız kalori miktarından fazlaysa kilo kaybı sağlanamaz.

ÇAY, YANINDA TÜKETTİĞİN BESİN DEĞERİNİ YOK EDER VE VÜCUTTA SU TUTULUMUNA NEDEN OLUR

Koyu olmayan bir çay gıdaların besin değerlerinde kayba neden olmaz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>