>

SAĞLIKLI YAŞAM

En önemlisi ilk müdahale!

Dr. Rahşan Bayar kesici ve delici alet yaralanmalarında hasta veya hasta yakınının uygulayacağı ilk işlemlerin çok önemli ...
 
   
 
 
     

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Acil Servis Bölümü uzmanlarından Dr. Rahşan Bayar, delici ve kesici aletlerle meydana gelen yaralanmalarda, hasta veya hasta yakınının uygulayacağı ilk işlemlerin, gelişmesi olası hastalıkları ve komplikasyonları önlemede çok önemli olduğunu belirtiyor.

Günlük hayatta sık kullanılan bıçak, tornavida, iğne vs. gibi kesici ve delici aletler vücutta çeşitli yararlanmalara neden olabilmektedir. Dr. Rahşan Bayar, el ve ayaklara iğne ve çivi batması gibi durumlarda, yara yerinin bol sabunlu su ile yıkanması, yaraya antiseptik bir solüsyon sürülmesi ve eğer son 5 yıl içinde yapılmamışsa mutlaka tetanoz aşısının yapılması gerektiğini vurguluyor.

Vücuda batan iğnenin, ki bu daha çok hastanelerde görülür, tetanoz dışında “Hepatit B, Hepatit C ve AIDS” gibi hastalıkları da bulaştırabileceğini belirten Dr. Rahşan Bayar, ilk müdahaleden sonra gerekli aşıların uygulanıp, klinik muayeneler ve laboratuar tetkikleri ile hastanın izlenmesinin şart olduğunun altını çiziyor.

Dr. Rahşan Bayar ayrıca, kesici ve delici aletlerin enfeksiyon dışında ciltte, damarlarda, sinirlerde ve iç organlarda da yaralanmaya neden olabileceğini vurguluyor. Göğüs kafesi ve karın gibi hayati organların bulunduğu bölgelerde meydana gelen yaralanmalarda, hemen acil servise başvurulmasını öneriyor. Yaralanma esnasında vücuda saplı olarak ya da kırılıp bir parçası vücutta kalan yabancı cisme olay yerinde müdahele edilmemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Rahşan Bayar, bu tür durumlarda gerekli işlemin uzman bir doktor tarafından uygun bir sağlık kuruluşunda yapılması gerektiğini özellikle vurguluyor.

Dr. Rahşan Bayar, derin kesi nedeniyle kanamanın meydana geldiği durumlarda ise yaranın temiz bir bezle kapatılıp üzerine baskı uygulanarak en yakın hastaneye gidilmesini öneriyor. Kesici alet yaralanması sonucunda kopan bir doku parçası (örneğin, parmak ucu) varsa bunun da temiz bir bez içinde, hasta ile birlikte, biran evvel hastaneye götürülmesi gerektiğini belirtiyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>