>

SAĞLIKLI YAŞAM

Ender Saraç Sağlıklı Olmanın Sırlarını Anlattı

Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme denilince ilk akla gelen isimlerden Dr. Ender Saraç bu hafta sağlık söyleşilerinin konuğu oldu...
 
   
 
 
     

ANKAmall sağlık, moda, müzik söyleşileri ara vermeden devam ediyor. Sağlık söyleşileri kapsamında Ebru Şallı ve Şeyda Coşkun’dan sonra Ankaralılar, bu hafta da Ender Saraç’la bir araya gelerek sağlıklı beslenme ve mucize besinlerle ilgili tüyolar aldılar.

Ender Saraç, “neden sağlıklı yaşamı seçmeliyiz” diyerek başladığı konuşmasında yaşlanma sürecinde yaşanan sorunlara da değinerek şunları anlattı:

“Kaliteli yaşamak ve yaşlanmak önemli. Sorunsuz bir yaşlılık istiyorsak sağlıklı beslenmeyi seçmeliyiz. Evlatlarımızın hayatını karartmamak, onlara sorun kaynağı olmamak için kendimize, bedenimize, sağlığımıza iyi bakmalıyız. Tansiyon, şeker, karaciğer yetmezliği, kanser, alzheimer gibi hastalıkları aslında dikkat etmeyerek kendimiz hazırlıyoruz.”

Saraç, sağlık önerilerine yer verdiği konuşmasında vücudun en büyük düşmanının yağ olduğunu söyleyerek “ yağ hamalı olmayın. Vücudunuza fazla kilonuz kadar, mesela 6 kilo fazlanız varsa bu kadar yağ bağlayın ve birkaç saat günlük yaşamınızı bununla sürdürün. Çıkardığınızda ne kadar hafiflediğinizi göreceksiniz” dedi.

Erkekler Pamuk Prenses, Kadınlar Kraliçe


Saraç, geçmişten bugüne yaşam ve beslenme düzeninin değişiminden bahsederek eski kuşakların daha sağlıklı şimdiki neslin ise hastalıklara yatkın oluşunun en önemli nedenlerinin başında hareketsizlik ve beslenme şeklinin geldiğini anlattı. Saraç, “Kadınlar tarlada doğurur, derede çamaşır yıkar, erkekler ağır işlerde çalışırdı ama dinç ve zinde bir fiziğe sahip olurlardı. Çalışkanlardı. Şimdi teknolojik gelişmelerle birlikte hareket etme kabiliyeti de azaldı. Kas kullanmıyorsak erkekler Pamuk Prenses, kadınlar Topkapı Sarayı’ndan gelen kraliçe… Kaslar ve kemikler zamanla eriyor. Bunları güçlendirmek, ona göre hareket etmek ve beslenmek gerek. İşin özü yağ yakıp direnç egzersizleri ile kas yapın. Kasları ve kemikleri eritmeyin” dedi.

“Mucize besinleri ihmal etmeyin”


Toksinlerden arınmanın önemine de değinen Saraç, bol su içmenin, metabolizmayı canlandıran bitki çayları tüketmenin, mucize baharatları kullanmanın ve hacamat tedavisinin bunu gerçekleştirebileceğini söyledi. Zerdeçal, zencefil, kişniş, sumak, himalaya ya da kaya tuzunun kullanılmasını öneren Saraç, mısır şurubu, beyaz şeker ve beyaz unun da kullanılmaması gerektiğini ve zararlarını anlattı.

Ruhsal obezite tehlikesi


Sağlıklı yaşam ve beslenme önerilerine “ruhsal detoks”u da ekleyen ünlü Doktor, “kastettiğimiz şey kötü duygulardan uzak durarak ruhumuzu ve bedenimizi korumak. Kin, nefret, kıskançlık gibi kötü ve olumsuz duygulardan ruhumuzu arındırmak. Ruh ve beden uyum içinde olmalı” dedi.

Söyleşiler ünlü konuklarla devam edecek

ANKAmall sağlık, moda, müzik söyleşileri en sevilen ünlülerle devam edecek. 29 Kasım’da Aysun ve Ali Kocatepe ile Özgün, 30 Kasım’da Dilek Hanif, 5 Aralık’ta Osman Müftüoğlu, 6 Aralık’ta Betül Demir, 7 Aralık’ta Özlem Süer ve 13 Aralık’ta Grup Gündoğarken ANKAmall’da Başkentlilerle bir araya gelecek.

Her Pazartesi ve Cuma günleri orkestra eşliğinde müzik ve piyano dinletileri de ziyaretçilere keyifli anlar yaşatmaya devam ediyor. 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>