>

SAĞLIKLI YAŞAM

Erkekler de doğum kontrol hapı kullanabilecek

Kadınların, "gebeliğe" karşı en büyük önlemi olan "Doğum kontrol hapları"nı erkekler de kullanabilecek. Bilim, bu hapı erkeklerin kullanması için elinden geleni yapıyor.
 
   
 
 
     
Doğum kontrol haplarının, kadınların sunulmasından yaklaşık 40 yıl sonra, Kansas Üniversitesi ve üniversiteye bağlı Kansas Tıp Merkezi'ndeki araştırmacılar, erkekler için benzer bir doğum kontrol hapı üretmeye çalışıyorlar.

Araştırmacılar, erkeklerin 1 hafta ya da 1 ay boyunca kullanmalarını gerektirecek, hormon içermeyen bir hap yapabilmek için yarım milyon kimyasal bileşimi test etmeyi planlıyor.

Araştırma, Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü'nden alınan 7.9 milyon dolarlık kaynakla yürütülüyor. Bileşimleri, Kansas Üniversitesi'nin yüksek teknolojiye sahip laboratuvarlarında test edecek olan araştırmacılar, kadınların 1960'lardan beri kullandıkları doğum kontrol haplarının erkekler üzerinde uygulanması için en az 5 yıl gerekeceğini ifade ettiler.

Daha önceden yürütülen 4 yıllık bir çalışmanın devamı niteliğinde olan yeni 5 yıllık araştırma planında, araştırmacılar, erkek farelerde geçici kısırlığa yol açan bir bileşim keşfetmişlerdi.

Bu bileşim için patent alan araştırmacılar, şimdi de 6 yeni bileşime ulaşmayı hedefliyorlar.

Çin ve Avrupa'da daha önce erkekler üzerinde denenen doğum kontrol yöntemlerinin hormon bazlı olduğu belirtiliyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>