>

SAĞLIKLI YAŞAM

Evlenince Regl Sancısı Geçer Mi?

Regl sancılarını azaltmak için yapılması gerekenler...
 
   
 
 
     

Çalışan okuyan ve üreten tüm kadınlarda önemli bir iş gücü kaybı ve devamsızlık nedeni olan sancılı adet görme kadınların neredeyse yarısında görülüyor. Bu ağrıların adet başlangıcından genellikle bir gün önce başladığını adetin ilk günü şiddetlenir ve 2- 3 gün içinde azalarak kaybolur.

Bel ve kasıklara bazen de bacaklara vurabilen kramp tarzında bir ağrıdır. Çoğu zaman ağrıya bulantı kusma ishal veya kabızlık baş ağrısı sık idrara çıkma depresyon ve sinirlilik eşlik edebilir. Halk arasında sıklıkla dile getirilen şiddetli adet sancıları evlenince geçer kanısı son derece yanlıştır.

Ağrı şiddetinin değişken olduğunu metabolik hormonal ve psikolojik faktörler ağrı algı şiddetinde farklılıklara yol açar. Şiddetli adet sancısı ciddi bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Adet sancısı her zaman kişi için iyi olan rahim kasılmaları sonucunda oluşmaz. Tedavi edilmesi gereken sorunlar da ağrıya yol açar. Endometriozis rahim ağzında darlık rahim tümörleripolipler rahimin farklı bir pozisyonda olması rahim ve komşu organların iltihabi hastalıkları spiraller yumurtalık kistleri karında yapışıklık psikolojik nedenler bunlar arasında sayılabilir. Ağrının bir hastalığa bağlı olup olmadığı jinekolojik muayene ile anlaşılabilir.

Adet sancıları kader olmamalı dikkatlice gözden geçirilip hastaya en iyi yaklaşım seçilmelidir. Bu olgularda çok yüksek oranda laparoskopik tanı gerektiğinden olguların değerlendirmesi donanımlı bir hastanede yapılmalıdır.

REGL SANCILARINI AZALTMAK İÇİN;

Adet kanamasından önce ve kanama sırasında kahve çay kola gibi kafeinli maddelerden uzak durmak uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak karın bölgesine masaj yapmak spor yapmak psikolojik motivasyon adet sancısı başlamadan ağrı kesici ilaç almak kas gevşetici ilaç almak doğum kontrol hapları gibi yumurtlamayı engelleyen ilaç kullanmakprogesteronlu spiral kullanmak vitamin B6 dozu yüksek multivitamin kullanmak kalsiyum ve magnezyum içeriği yüksek besinler kullanmak akupunkturmeditasyon çevre değişikliği cerrahi: kapalı ameliyat ile rahim sinirinin kesilmesi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>