>

SAĞLIKLI YAŞAM

Gençlik İksiri Yürüyüş!

Beyindeki ağlar, aerobik egzersizinin işleviyle birbirine daha bağlı hale geliyor...
 
   
 
 
     

Yaşlandıkça, reaksiyon hızının yavaşladığını biliyoruz ancak aktivite çok büyük bir dönüştürücü. Böylece, eğer hareket edersek, bacağımızı yerinden oynatabiliriz ve kendi gücümüzün farkına varabiliriz.

KARACİĞER SAĞLIĞI


Karaciğer vücudun en ağır ve en büyük organı. Yerine getirdiği görevler nedeniyle de vücutta önemli bir yere sahip. Karaciğer; protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve ilaçların vücutta işlem görmesini sağlıyor. Bu organın yenilenme özelliği de var. Ancak bu yenilenmenin gerçekleşebilmesi için beslenmemizde bazı değişiklikler yapmamız gerekir.

METABOLİZMA HIZI NEDİR?

Metabolizma, vücuttaki tüm kimyasal değimmeleri içine alan süreç olarak özetlenebilir. Metabolizma iki kısımda incelenir. Biri anabolizmadır, yapım metabolizması anlamındadır. Yediğimiz besinlerden dokuların yapımı işini üstlenir. Diğeri, katabolizmadır, yıkım metabolizması anlamına gelir. Dokuların yıkım işlemlerini yapar. Her bireyin metabolik hızı, yani hayatını devam ettirmek için harcadığı enerji farklıdır. Buna bazal metobolizma hızı denir.

BAZAL METABOLİZMA HIZI (BMH)

Bazal koşullar altında, solunum, dolaşım, mide-bağırsak faaliyetleri, kas tonusu, vücut sıcaklığının korunması gibi temel metabolik olayların sürdürülmesi, böbrek, karaciğer ve endokrin bezler gibi çeşitli organların fonksiyonlarını devam ettirmesi için harcanan enerjidir. Yani, 24 saat boyunca yatar durumda hiç hareket etmesek bile harcanan enerjidir. Bu, bazı bireyler için hızlı, bazı bireyler için genetik olarak yavaş olabilir. Tiroid hormonunun yavaşlığı da az enerji harcanmasına, yani bazal metabolizma hızının yavaşlığına neden olabilir. Bu bireyler, az yemek yeseler bile çok hızlı kilo alır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>