>

KÖŞE YAZILARI | GÜNEŞ BAYRAK

Takısız Asla Olmaz Diyorsan

Siz de takısız çıkmam mı diyorsunuz? O zaman bu yazı tam sizin için. (Güneş Bayrak)
 
   
 
 
     

Takının tarihi insanlığın kültür tarihi kadar eskidir. Arkeolojik ve antropolojik veriler bize ilk sanat ürünlerinin dans, müzik, takı ve beden süsleme olduğunu gösteriyor. Günümüzden yaklaşık 35 bin yıl kadar önce bu sanat ürünleri karşımıza çıkıyor. İlk takılar dinsel ve büyüsel anlamlar taşıyordu. Kabile simgeleri olarak kullanılıyorlardı. Günümüzde de takılara anlamlar yüklemeyi çok seviyoruz. Sanırım bu bize atalarımızdan kalan bir miras..Özellikle uğurlu, şans getireceğinine inandığımız takılarımız var. İtiraf edemesek de hepimizin uğurlu kolyesi, küpesi, yüzüğü ama mutlaka bir şeyi vardır. Takılara hayatımızda böylesine büyük ve özel anlamlar yüklerken, bir de işe diğer taraftan bakmak istedim. Bu tasarımlar nasıl ortaya çıkıyor.

Siz de takısız çıkmam mı diyorsunuz? O zaman bu yazı tam sizin için. Son dönemde tasarımları ile adından sıkça söz ettiren Milka ile minik bir söyleşi yaptık. Milka'nın tarzı nasıl, tasarımlarını yaparken nelerden ilham alıyor...• Öncelikle söyleşi için teşekkür ederim Milka. Markan hakkında biraz konuşmak isterim..Nasıl doğdu ve bu kadar herkesin sevdiği bir marka haline geldi? Bu süreci kısaca anlatabilir misin?

Takı, mücevher, moda, kendimi bildim bileli hayatımda vardı. 4-5 yaşlarındayken dedemin eve kendi ürettiği bijuterileri getirdiğini ve benim onların içinde kaybolduğumu hatırlıyorum.Üniversite 2. sınıftayken yabancı bir reklam ajansında çalışmaya başladım. 13 sene kadar, hiç ara vermeden, işime aşık çalıştım. 2008 Kasım ayında hayatımda yeni bir kapı açıldı ve o kapıdan girdim. Bu işe girmem ilk başta hobi seviyesindeydi. Kısa sürede çok yol katetmeye başlayınca işin şekli değişti. Etrafımdakiler tasarımlarımı beğenip almak istedikçe içimdeki istek büyüdü. Hayata bakışımı, inançlarımı ifade edebileceğim bir alan bulmuştum. İşin inceliklerini öğrendikçe daha da haz duymaya başladım. Kısmet markası doğdu.

Markanın kısa sürede bu kadar sevilmesindeki en büyük etken Kısmet'in insanların hayatına günlük - her anınızda takabileceğiniz - mücevher konseptini getirmiş olması. Bu konsepti ilk olarak Kısmet by Milka yarattı. Aynı zamanda tasarımların özgünlüğü, markanın samimi ve içten tavrı da başarıyı tetikledi.

Markanın gelişimindeki mihenk taşlarından biri de Harvey Nichols ve Midnight Express mağazalarının bana kucak açması, markaya inanması ve desteklemesidir. Ask-ı Memnu'daki Bihter kolyeleri tasarımı, Adını Feriha Koydum dizisindeki kanat kolye tasarımı (Feriha kolyesi) ve Paris Moda Haftaları'nın da rolü çok büyük tabii.

• Modayı nasıl tanımlıyorsun?

Moda bence hayatın akışında, yaşarken değişen, yenilenen bir yolculuk. Her sezon seni içine çekiyor, almak, giymek, takmak istiyorsun, her şey kendini iyi hissetmek, güzel gözükmek için...• Kendi tarzını nasıl tanımlıyorsun?

Ben sade bir insanım, genelde düz kesim ve düz renk giyinirim, desen ve abartı sevmem. Mutlaka tezat bir parçam olur üzerimde, değişik renk bir clutch ya da ayakkabı gibi. Küçük risklerim vardır hep ancak sadeliği bozmam. Asimetriyi severim. Rengi, ipeği severim. Tasarım parçaları severim...

• Yeni koleksiyonunun ismi nedir, tasarlarken nelerden esinlendin ve online olarak nereden bulabiliriz?


Yeni koleksiyonumu ipeğin altınla öpüşmesi olarak nitelendiriyorum.
Tarihte altın kadar değer gören, farklı renkleri ile parlak bir görünüme, mükemmel bir yumuşaklığa, şıklığa ve inceliğe sahip % 100 saf ipek kumaşları, Kısmet çizgisi mücevherlerle harmanladım.
Farklı, cesur, dikkat çekici bir koleksiyon oldu. Esin kaynağım dolabımın içindeki ipeklerim ve güzel mücevherlerim:)
Online satış ise sadece Lidyana.com'da.

• Takı ile ilgili bizlere verebileceğiniz tüyolar var mı?

Şık bir mücevher tasarımı öncelikle göze hitap etmeli, satın alma kararını verecek kişi vitrinde tasarımı görüyor ve bir sonraki adımda hikayesini öğreniyor. Takan kişinin o mücevheri beğenmesi, sevmesi ve taktığı zaman kendini iyi hissetmesi lazım. Ancak o zaman mücevheri üzerinde iyi taşıyabilir. Bence bu çok duygusal bir bağ. Eğer ki o tasarımın hikayesini bilirseniz aldığınız mücevhere daha çok bağlanıyorsunuz ve o zaman hissederek taşıyorsunuz. Bunun bir kuralı yok, aynaya baktığınızda kendinizi beğeniyorsanız doğru uyumu yakalamışsınız demektir.


GÜNEŞ BAYRAK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>