>

KÖŞE YAZILARI | GÜNEŞ BAYRAK

Korhan Alkan ve Ekibi

Viral bir tanıtım ile başladılar... İsim çok Amerikan olsa da, polar bildiğin Çorlu poları…
 
   
 
 
     

Viral kampanyalar son dönemde oldukça önem kazandı. Özellikle internetin hayatımızdaki yeri bir hayli fazlalaşınca alışverişten haberlere her şeyi ama her şeyi internetten yapar olduk. E böyle olunca farklı reklam kampanyaları da alıp başını gitmedi değil. Bu röportajı yapma sebeplerinden birisi de virale dayanan bir kampanya hikayesi aslında. Sayın Semra Özal’ın bir fotoğrafında kabanı o kadar shmuggle benziyor ki, bu fotoğrafla yola çıkmışlar pr çalışmalarında Korhan Alkan ve ekibi..Bakalım onların hikayesi nasıl başlamış , nerelere gitmiş…1. GENÇ GİRİŞİMCİ OLARAK KENDİNDEN BİRAZ BAHSEDER MİSİN? NELER YAPTIN HANGİ OKULDAN MEZUNSUN? SENİ KISACA TANIYALIM.

Neler yapmadım ki :) Galatasaray Lisesi 134. Dönem mezunuyum GSÜ Bilgisayar Mühendisliğini bitirdim ve işlerden vakit kalırsa tamamlayabilmeyi ümit ettiğim Bahçeşehir Üniversitesi Reklam ve Marka yönetimi masterıma devam ediyorum.Lise ve üniversite yıllarında profesyonel Basket oynadım kaptanlık yaptım. Kısa bir süre GSÜ bayan basket takımına koçluk bile yaptım. 3 senelik bir Türk Telekom Kurumsal çalışma hayatı tecrübem var. Daha sonra marka ürün ve e-ticaret işlerine girdik.

2. SHMUGGLE FİKRİ NASIL ÇIKTI? HANGİ ÜLKELERDE DAHA YAYGIN?

Shmuggle çocukluk arkadaşımın comscore da okuduğu bir makale üzerine gelişen bir fikir. Amerika’da fenomen haline gelmiş Battaniyeleri Türkiye’de kendi markamız ve kendi üretimimizle satışa sunduk. Amerika’da Çin menşeili polardan çok basit diyebileceğimiz bir marka çalışmasıyla çok ciddi hitler almış bir işti bu. Amerika Kanada Avustralya ve UK de aktif Snuggie markası. Shmuggle tamamen bir Türk girişimi. Çorlu polarından yapılıyor (Dünya’nın uzak ara en kaliteli poları). Şu an Yunanistan Lübnan ve Kanada’dan(Snuggienin aktif olduğu bir ülke olması bakımdan önemli) ürün ihracatı için teklifler var anlaşma aşamasındayız. Avrupa birliği hayalimiz var ama onlar da krizdeler :)

3. FOTOĞRAFTA SEMRA ÖZAL'IN ÜZERİNDE DE VAR..BU ÖZELLİKLE İNTERNET SİTELERİNDE DOLAŞAN BİR RESİM SHMUGGLE İLE İLGİLİ..FOTOĞRAFIN BİR HİKAYESİ VAR MI?

Onun hikayesi bambaşka bizim internet arşivinden bulduğumuz bir foto, aynı shmuggle giymiş gibi değil mi ? Biz de PR ‘ımızda dönem dönem viral gibi kullandık bu fotoyu. İlk Shmuggler diyoruz kendisine :) Sanıyorum ki o o zamanın modası bir palto..

4. SHMUGGLE'I SEVEN VE TERCİH EDEN ÜNLÜLER VAR MI?

Acun Ilıcalı, Hülya Avşar Ali Taran üçlüsü geçen sene edindiler . Leopar desenlisinden Ablasında görüp Helin Avşar talep etmişti , fiyat pahalı geldi :P Bir konserde de Kenan Doğuluya takdim etmiştik, kendisi bir hayli eğlenmişti..

Son dönemlerde büyük çıkış yakalayan Can BONOMO da severek kullanıyor hatta kliplerinde set arkası ısınma aracı Shmuggle ın ta kendisi…

Bunun dışında Emel Çölgeçen’in yorumu önemli;
“Siz benim kocamı yarattınız , Mavi shmuggle la bir senedir beraber yaşıyorum ve çok mutluyum “5. VİDEO VE HABERLERİNE SIK SIK RASTLAR OLDUK, DAHA ÇOK İNTERNETTE YER ALIYOR OLMANIZ GENÇLERİMİ HEDEFLEDİĞİNİZ ANLAMINA GELİYOR?

Satış mecramız online bu sebeple yaşama alanımız da kesinlikle dijital mecra. Hedef kitlemiz internet kullanan 18-35 yaş diyebiliriz. Renklerimiz desenlerimiz markanın mottosu şekli gençlere biraz daha hitap ediyor , ancak ürün 7 den 70 e herkese uygun ve herkes evinde bu rahatlığı yaşayabilir ve yaşatabilir.

6. BUNUN GİBİ FARKLI GİRİŞİMLERİNİZ VAR MI?


Marka olarak birkaç girişimimiz daha var König Watch ve Grama-phone gibi. Yurt dışından orijinal hediyelik fikirleriyle birkaç firmaya da tedarikçi anlamında çalışıyoruz.
Bunun dışında dikey pazarlama modeline uygun ürün bazlı değil business bazlı bir e ticaret projemiz de yakında işleme girecek. Melek yatırımcı aramaktayız işin aslı :)

7. SATIŞLARINIZ TÜRKİYE'DEKİ BEKLENTİLERİNİZİ KARŞILADI MI?

Türkiye büyük potansiyel ama çok zor bir Pazar. Sistemsizlik ve hukuksuzluk her hücresinde olduğu gibi e-ticarette de kanayan bir yara. Çok fazla taklidimiz çıktı. Çin den paket postalarla kollu battaniyeler getirilip bizim fiyatların çok altına el altından el üstünden piyasaya sokuldu bu da satışlarımızı düşürdü. Hatta bizim görsellerimizi marka adımızı prodüksiyonumuz çaldıkları için marka itibarımız da zedelendi. Polar kalitesizmiş kanserojenmiş renkleri bedenleri etiği bunlar pek çok kesimi ne yazık ki hala ilgilendirmiyor, ülkenin neresi düzgün ki bu Pazar da düzgün olsun diyorsunuz. Para oldu mu işin içinde Türkiye ne yazık ki Patagonya gibi..

Hedef satış rakamlarımızın altındayız, belki çok büyük hedef koymuşuzdur :) Ama yavaş yavaş marka olarak bir fenomen haline geldik diyebiliriz, en azından bu hedefimizde güzel yoldayız .

8. SATIŞLAR SADECE İNTERNET ÜZERİNDEN Mİ YAPILIYOR, MAĞAZALARA GİRMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ YA DA SATIŞI YAPILAN YERLER VAR MI?

İlk hedef onlinedı. Offline da supermarket zincirleri peşimizde ama onların şartlarına hiç uymuyoruz açıkcası.
D&R gibi daha hobiye yönelik ve hedef kitlemize hitap eden yerlerde bulunma projelerimiz var. Birkaç offline hediyelik eşya satışı yapan firmayla anlaşma aşamasındayız. İlk offline satıcımız bu ay satışa başladı, Studio Moderna bünyesindeki topshop mağazaları.

9. NASIL ULAŞABİLİRİZ?

www.shmuggle.com.tr

twitter.com/Shmuggler
facebook.com/shmugglebattaniye


GÜNEŞ BAYRAK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>