>

AŞK - CİNSELLİK

Fazla çalışmak cinselliği öldürüyor...

Haftada 48 saatten fazla çalışmak cinselliği öldürüyor.
 
   
 
 
     
Psikiyatrik Eğitim Danışma Araştırma ve Tedavi Merkezi’nin yayın organı Popüler Psikiyatri Dergisi’nde İngiliz bilim adamlarının çalışma saatleriyle ilgili yaptığı bir araştırmaya yer verildi. Chartered Institute Of Personnel and Development adlı kurumun araştırmasına göre çalışma hayatı cinselliği olumsuz yönde etkiliyor, yorucu bir iş günü sonrasında insanlar cinsel isteksizlik yaşıyor, eşlerden her ikisinin de çalıştığı durumlarda ise cinsel hayat bitme noktasına geliyor.

Araştırmada, özellikle haftada 48 saatten fazla çalışanların yüzde 50’sinin cinsel isteklerini yitirdiği ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarına göre, stres ve yorgunluk, çiftin cinsel yaşamını olumsuz etki yapıyor.

Araştırma katılanların üçte biri iş hayatındaki aşırı yorgunluğun cinsel yaşamlarına sekte vurduğunu söyledi. Yüzde 14’ü ise cinsel isteksizlikten şikayet etti. İş yaşamındaki aşırı yorgunluğun en çok hasta bakıcıları olumsuz etkilediği belirtildi. Hasta bakıcılar uzun süre hastanede çalıştıktan sonra eve dönünce kendilerini hemen yatağa atıp derin bir uykuya daldıklarını belirtirken aşçılar da saatlerce mutfakta koşuşturduklarından aşka vakit ayıramadıklarını dile getirdi.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre cinsel isteksizlik eşlerin her ikisinin de çalışması durumunda daha da artıyor. Bilim adamları bu duruma “Two Incomes No Sex (iki maaş, sıfır seks)” adını veriyor. Araştırma raporunu yorumlayan uzmanlar, fazla mesainin sadece işi değil, işçilerin özel yaşamını da olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, “İşverenler en mutlu ve en verimli çalışanın, iş dışında da bir hayatı olan çalışanlar olduğunu unutmamalı” önerisinde bulundu.

Yapılan araştırmalar, İngilizlerin haftada 43.6 saat mesai ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok çalışan millet olduğunu ortaya koyuyor. Avrupa ülkeleri arasında en az çalışanları ise haftada 38.4 saat ile Belçikalılar oluşturuyor.

Haberturk.com
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>