>

SAĞLIKLI YAŞAM

Genital Hijyen

Nasıl giysi kullanmalı? Adet döneminde ne yapmalı?
 
   
 
 
     

Kadınlar için en önemli konulardan birisi de genital hijyendir. Genital hijyen genital bölgenin temiz ve sağlıklı kalması anlamına gelmektedir. Vücudun bu bölümü deri, nemli alanlar ve salgı bezlerinden oluşmaktadır. Salgı vajinanın temiz ve sağlıklı kalmasını sağlarken onu korur ve bu salgılar son derece normaldir.

Sağlıklı bir genital organ, flora olarak adlandırılan bir çok mikroorganizmayı içermektedir. Bu mikroorganizmalar arasındaki dengenin bozulması enfeksiyonlara yol açarak üreme sağlığına zarar verebilmektedir.

GENİTAL ORGANI YIKAMAK PROBLEM YARATIR

Vajinanın içine bazı maddelerin sokularak temizlik yapılmaya çalışılması vajinada laktobasil / asit ortamının zarar görmesine neden olabilir. Bu bölgedeki deri ve nemli alanlar çok hassastır. Bu genital bölgeyi, ona zarar verebilecek ağır kimyasallar kullanarak yıkamamak çok önemlidir. Bu bölgeyi çok sık yıkamak, veya kurularken çok sert bir şekilde ovalamak buradaki cilde zarar verebilir. Eğer bu bölgeyle ilgili bir probleminiz varsa, dışarıdan ılık su ile yıkamak en iyi çözümdür. Sabun, duş jeli ve diğer temizleyicileri kullanmak problemi daha da kötüleştirebilir.

NASIL GİYSİ KULLANMALI?

Tanga, korse, dar kot ve külotlu çorap giymekten kaçınmak gerekir. İç çamaşırlarınızı yumuşak bir deterjan kullanarak yıkayınız ve kumaş yumuşatıcılardan kaçınınız. İç çamaşırınızı günlük olarak değiştirin, naylon yerine pamuklu iç çamaşırı tercih edin.

ADET DÖNEMİNDE NE YAPMALI?

Tek kullanımlık pedler ve tamponlar kullanılabilir. En iyisi doğal pamuklu ve allerji oluşturma riski düşük olan ürünleri kullanmaktır. Size en uygun olan ürünü kullanın ve sıklıkla değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Vajinal tamponu değiştirdiğiniz andan itibaren kanla temas sonrası bakteriler hızla çoğalmaya başlar. Uygun kullanımlar ile, vajenin doğal ortamını bozmazlar. Yine kullanılan pedlerin renksiz ve kokusuz olmasına dikkat edilmelidir.

Genital bölgenin beyaz renkte kaliteli tuvalet kağıdı ile önden arkaya doğru bir defada temizlenmesi gereklidir. Genital bölge arkadan öne temizlendiği zaman ya da rast gele temizlendiği zaman mikroorganizmalar, anal bölgeden vajene ve üretraya doğru taşınarak enfeksiyonlara neden olmaktadır. Adet dönemi genital enfeksiyonlar açısından en riskli dönem olduğundan bu dönemde duş alma sıklığını arttırmak genital enfeksiyonları önlemek açısından son derece önemlidir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>