>

SAĞLIKLI YAŞAM

Hangi Ben Masum, Hangi Ben Riskli?

Güzelliğinize gölge düşürdüğüne inandığınız benlerinizin riski de olabilir…
 
   
 
 
     

Asimetri: Asimetrik benler kötüleşme riski taşır. Benin simetrik olması; yani benin üstüne ortadan bir çizgi çektiğimizde sağ ve solunun ya da üstüyle altının eşit görünmesi gerekir.

Kenar: Benin kenarları düzenli olmalı; düzensizlik olduğunda kötüleşme riski gösterir.

Renk: Renginin homojen, aynı renk tonunda olması gerekir. Örneğin her noktasında tek ton kahverengi olması... Bir yerde koyu kahverengi, bir yerde açık kahverengi gibi ton farkları olduğunda o beni riskli kabul ediyoruz.

Çap: Benin çapı 5 mm'yi geçiyorsa, yine riskli grubunda değerlendirilir.

Deriden yüksek olan et benleri iyi huyludur ve kanser olmaz. Bu sebeple et benleri gibi bazı benlere lazer, koter yapılabilir ama düz olanlardan daha çok korkmak lazım. Bu türde olan ve olası riskler açısından değerlendirilerek alınmasına karar verilen benlerin, bu işi iyi bilen plastik cerrahi uzmanı, genel cerrahi uzmanı, dermatolojik cerrahiyle uğraşan uzmanlar tarafından düzgün bir şekilde alınarak patolojiye gönderilmesi gerekir. Patolojide de benin incelenip raporunun gönderilmesi lazım. Oysa riskli bir ben yakıldığı zaman inceleme imkanı kalmaz. Ayrıca yakılan yerlerde hem kötü iz kalır hem de yakılan yerlerin kenarından bir süre sonra tekrar kahverengilik başlayabilir

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>