>

SAĞLIKLI YAŞAM

Hangi Vitamin Hangi Besinde Bulunur?

İşte vitaminlerin besin rehberi…
 
   
 
 
     

B1:

Sebzelerde, tahıllarda, baklagillerde, meyvelerde bulunur.

B2:

Sakatatta, süt ve peynirde ve bazı yeşil sebzelerde bulunur. Eksikliği görme bozukluklarına, dudak kenarlarında çatlaklara, deri ve mukoza hastalıklarına yol açar.

B6:

Eksikliğinde dilde şişme, göz, ağız ve burun çevresinde yağlanma görülür. Tahıllar, yumurta, et ve ciğer yoğun olarak B6 içerir.

B12:

Sinir sistemini zedeleyen ve anemiye yol açan B12 vitamini eksikliği özellikle katı vejetaryen diyet uygulayanlar ve çok alkol alanlarda görülür. Et, balık, deniz ürünleri ve yumurtada bulunan bu vitamini süt ve süt ürünleri de az miktarda içerir.

C VİTAMİNİ:

Turunçgiller, brokoli, domates, karnabahar ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunan C vitamini dokular için kolejen üretimini sağlar ve cilt güzelliği için gereklidir.

A VİTAMİNİ:

En çok balık ciğerinde, yumurtada, tereyağında ve sarı renkli meyvelerde bulunur. Eksikliğinde gece körlüğü, deri lezyonları ve enfeksiyonlara karşı direnç kaybı olur.

D VİTAMİNİ:


Hem beslenme hem de güneş ışığı yoluyla alınır. Balık ciğerinde, az olarak peynir, süt, tereyağı ve yumurta sarısında bulunur. Eksikliği çocuklarda raşitizme, yetişkinlerde kemiklerin deforme olmasına neden olur.

E VİTAMİNİ:


Antioksidan etkisi olan, cildi koruyan ve yaşlanma etkilerini geciktiren E vitamini ay çiçek yağında ve yeşil sebzelerde bulunur.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>