>

SAĞLIKLI YAŞAM

Hava Kirliliği Trafik Kazalarından 7 Kat Fazla Vuruyor!

Kanserden kalbe sperm kalitesini bozmaktan katarakta....
 
   
 
 
     

Özellikle de kışın gelmesiyle iyice artan hava kirliliği akciğer hastalıklarından kalbe hatta kansere dek pek çok ciddi hastalığa davetiye çıkarıyor. Yapılan araştırmalar hava kirliliğinin trafik kazalarından 7 kat daha fazla ölüme yol açtığını, ülkemizde yılda yaklaşık 29 bin kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor. Hava kirliliğinde azalma yaşanan bölgelerde ise akciğer kanseri başta olmak üzere kalp ve nörolojik nedenli ölüm oranları düşüyor. Hava kirliliği nedeniyle dünyada her yıl 7 milyon kişinin hayatını kaybettiğini vurguluyor. Doç. Dr. Haluk Çalışır, hava kirliliğinin yol açtığı zararları anlattı, bu zararlardan korunmak için önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Günde binlerce defa istemsiz olarak yaptığımız hareket, nefes almak. Sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez olan ise sağlıklı nefes. Ancak günümüzde hem iç hem de dış ortamlarda maruz kaldığımız yoğun hava kirliliği sadece nefes alarak bile kanserden kalp hastalıklarına dek birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmamıza neden olabiliyor. Hava kirliliği nedeniyle her yıl dünyada 7 milyon kişinin hayatını kaybettiğini belirtirken “Hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ülkemizde trafik kazasında ölenlerin yaklaşık 7 katını buluyor” diyor.

Akciğer kanserine davetiye çıkarıyor


Endüstrileşen dünyada çarpık kentleşme ve sanayileşmenin en başta gelen olumsuz sonuçlarından biri hava kirliliği. Ayrıca trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde araçların egzozlarından çıkan gazlar da hava kirliliğini artıran nedenler arasında yer alıyor. Dış ortamda yaşanan hava kirliliği nedeniyle her yıl yaklaşık 3,5 milyon kişi hayatını kaybediyor. Hava kirliği denince hem ev içini hem ofisi hem de dışarıdaki ortamı birlikte değerlendirmek gerekiyor. Örneğin; ısınma ya da yemek pişirme amaçlı kullanılan kömür, odun ya da bitkisel atıkların yakılmasıyla ortaya çıkan duman dünyada yılda yaklaşık 4 milyon kişinin iç ortam hava kirliliğine bağlı gelişen hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmesine neden oluyor. Yine dünya genelinde bu hastaların yüzde 40’ı akciğer kanseri, KOAH ve akut alt solunum yolu enfeksiyonları, yüzde 34’ü inme, yüzde 26’sı iskemik kalp hastalıkları nedeniyle kaybediliyor. Durum ülkemizde de çok da farklı değil. Ülkemizde her yıl yaklaşık 29 bin kişinin hava kirliliği nedeniyle öldüğü tahmin ediliyor. Bu rakam ülkemizde trafik kazalarında ölenlerin yaklaşık 6-7 katı.

Hava temizlendikçe ölüm oranları düşüyor

Hava kirliliğinin neden olduğu hastalıkların başında akciğer sorunları, kardiyovasküler sistem rahatsızlıkları ve nörolojik problemler geliyor. Uzun süreli hava kirliliğine maruz kalanların özellikle de otoyol çevresinde oturanların kalp sorunlarında yüzde 24, bu nedenle ölümlerde ise yüzde 76 artış yaşanıyor. Yapılan araştırmalar hava kirliliğinin kalp ve hayati organ damarlarında plak oluşumunu, damar sertliği gelişimini artırdığını, sperm kalitesini bozduğunu, iç ortam hava kirliliğinin de katarakta neden olduğunu ortaya koyarken, aynı şekilde hava kirliliğinde azalma yaşanan bölgelerde akciğer kanseri başta olmak üzere kalp kaynaklı ve nörolojik nedenli ölüm oranlarının da düştüğünü gösteriyor.

Bu önlemlerle hava kirliliği riskini düşürün!

Doç. Dr. Haluk Çalışır, maske kullanmanın da hava kirliliğinin olumsuz etkilerinden korunmada yeterli olmadığını belirtiyor. Özellikle çevre yollarının yakınında oturanların hava kirliliğinin olumsuz etkilerinde çok daha fazla etkilendiğini belirten Doç. Dr. Çalışır, zararları en aza indirmek için dikkat edilmesi gereken önlemleri sıralıyor;

• � Trafikte uzun süre geçirmekten kaçınılmalı, alternatif ulaşım yöntemleri tercih edilmeli,
• � Fosil yakıtların kullanımından kaçınılmalı,
• � Özellikle dizel araçlar başta olmak üzere egzosgazına maruz kalmaktan kaçınılmalı,
• � Trafiğin yoğun olduğu ana yolların etrafı yerine, trafikten uzak yerleşim yerleri seçilmeli,
• � Trafiğin yoğun olduğu saatler yerine, sakin saatlerde seyahat etmeyi tercih etmeli,
• � Araç bakımları zamanında yapılmalı,
• � Yürüyüş, koşu ve bisiklete binme gibi faaliyetler trafiğin yoğun olduğu ana yolların çevresinde yapılmamalı,

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>