>

SAĞLIKLI YAŞAM

Hayat Tarzına Göre Beslenme

Artık her önünüze geleni yemekten vazgeçip, hayat tarzınıza göre bir beslenme programı belirlemeniz gerekiyor.
 
   
 
 
     

Öğle yemeğinde yedikleriniz iş yerinizdeki performansınızı etkiler. Bu nedenle uzmanlar çabuk yorulmamak ve konsantrasyon için şu noktalara dikkat çekiyorlar:

• Yaptığınız iş beyin gücü gerektiriyorsa, yüksek miktarda şeker ve nişasta içeren besinlerden uzak durmalısınız. Bu besinler tüketildikten iki saat sonra, konsantrasyon bozukluğuna neden olabiliyorlar.

• Gün boyu enerji için, öğle yemeklerinde proteinli yiyecekler tüketin. Örneğin tavuğun ya da etin yanında salata yiyin.

• Ara sıra atıştırılan karbonhidratlı abur cuburlar, sindirildikten sonra beyin gücünün yavaşlamasına neden olabiliyor.

EGZERSİZDEN SONRA

Uzmanların yıllardır üzerinde tartıştığı konulardan biri de yemeği egzersiz yapmadan önce mi, yoksa sonra mı yemenin daha sağlıklı olacağı... Oysa yapılan araştırmalar her iki yöntemin de vücut için zararlı olmadığını ortaya çıkardı. Spor diyetisyenleri, egzersize başlamadan önce muz gibi fazla karbonhidrat içermeyen besinler tüketmenin ideal olduğu görüşündeler.

SİGARAYI BIRAKTIYSANIZ


Sigarayı henüz yeni bıraktıysanız, potasyum ve magnezyum açısından zengin meyve ve sebzeler tüketmeniz gerekiyor. Bu tip besinler vücudunuzda biriken nikotinin dışarı atılmasını hızlandıracaktır. Ayrıca kırmızı et vücudun nikotin isteğini artırarak sigarayı bırakmanızı zorlaştırabilir.

CİNSEL PERFORMANS İÇİN

Uzmanlar sağlıklı bir cinsel yaşam için, çinkonun önemli bir mineral olduğu görüşünü savunuyorlar. Çinko eksikliği libidonun düşmesine ve cinsel isteksizliğe neden olabiliyor. Amerika'da yapılan araştırmalarda, az miktarda çinko eksikliğinin bile erkeklerde testosteron ve sperm seviyelerinde azalmaya neden olabileceği ortaya çıktı. Bir insanın ihtiyacı olan günlük çinko ihtiyacı ise minimum 7 mg. Çinko haplarının yanı sıra midye, balık gibi çinko açısından zengin besinler bu eksikliği gideriyor.

YORGUN HİSSEDİYORSANIZ

En büyük enerji kaynaklarının başında meyve geliyor. Her ne kadar şekerli besinler de enerji verseler de, meyvede bulunan früktoz, vücutta daha çabuk enerjiye dönüşüyor. Kendinizi yorgun hissettiğiniz anda yanı başınızda bulunan elma, muz ya da portakal gibi mevsim meyveleri tüketin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>