>

SAĞLIKLI YAŞAM

“Hazza Doymak mı Bağımlılık mı?”

Bağımlılık ve haz ilişkisi...
 
   
 
 
     

Bağımlılık konusundaki bilgilerin devamlı değiştiğinin altını çizen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Son iki senedir sınıflandırma kitaplarına giren sanal bağımlılıklar var. Yani ortada madde olmadan, uyuşturucu olmadan oluşan bağımlılıklar var.

İnternetten tutun da kumara kadar. Toplama biriktirmeye kadar. Beyindeki ödül ceza sistemini bozan bir sürü bağımlılık türü var,” dedi.

Bağımlılığın bir beyin hastalığı olduğuyla ilgili bilgilerin artık doğrulandığını söyleyen Prof. Dr. Tarhan, Bağımlığın beyin hastalığı olduğu, kişinin durduramadığı anlaşılınca biyolojik kanıt çalışması yapıyoruz. Beyinde ne gibi değişiklikler oluyor.

Kişide zarar algısı oluşuyor. Zarar göreceği ile ilgili arabayı nasıl kullandığında kaza yapacağını görüyorsa bu durumu da somut olarak görebiliyor. Biyolojik kanıt, beyin görüntüleme tekniğini kullandığımız için fikri oluyor. Tedavi uyumu daha yüksek oluyor,” şeklinde konuştu.

Bağımlılıkta on iki adım tedavisinden de söz eden Tarhan şunları söyledi:

“Bağımlılık alanında ülkemizde devlet tarafından Ankara ve Adana'da özel merkezler açıldı. Çünkü hasta çok ve talep var.

Böyle bir durumda bir şeyler yapılması gerekiyor. Aslında ilk başta detoks denilen vücuttan toksinleri atmakla ilgili tedavi bir şekilde oluyor. Ancak bağımlılıkta asıl 12 adım tedavileri uygulayabilmek. Kişinin tekrar bağımlı olmaması için neler yapmalı? Yaşam biçimini nasıl şekillendirmeli? Bununla ilgili grup terapileri tarzında tedaviler var. Merkezler ihtiyaçlara yeterli değil, ekip çalışmasına ve saha çalışmasına ihtiyaç var. Hastaneden çok, bu kişiler ayakta yapılabilecek tedaviler, takipler ve takip grupları çıktıktan sonra sosyal ağlarının yeniden yapılandırmaları gerekiyor.”


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>