>

SAĞLIKLI YAŞAM

Her Derde Deva Hormon

Aktif cinsel yaşam kalp ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kalp ve bağışıklığı güçlendiriyor, ağrıları azaltıyor, depresyonu yeniyor!
 
   
 
 
     

Oxytocin, seksle ilgili temel hormonlardan biri. Doğumlarda rahmin kasılmasını sağlayan bu hormon, orgazm sırasında normal seviyesinin beş katına çıkıyor. Ama beynin salgıladığı oxytocin'in yararları bu kadarla sınırlı değil.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar gösterdi ki, oxytocin bireylerin başkalarına karşı güçlü duygular beslemesine de katkıda bulunuyor. Ayrıca vücut ısısını, tansiyonu ayarlıyor, yaraların daha çabuk iyileşmesini ve ağrıların kısmen de olsa yok olmasını sağlıyor.

SADECE HORMONAL DEĞİL

Ancak elbette seksin sağlığa olumlu etkisi bir tek oxytocin hormonunun varlığı ve işleviyle açıklanamaz. Zaten cinselliğin sağlığa olumlu etkisi olduğu geniş kesimlerce kabul gören bir gerçek.

ARAŞTIRMALAR HEP SEKS ÜZERİNE

Bu yüzden uzmanlar cinsel uyarılma ve seks sırasında hangi mekanizmaların harekete geçtiğini, vücutta tam olarak neler olup bittiğini anlamak için kolları sıvamış durumda.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde bilim adamları, cinsel ilişkinin nasıl olup da bir sağlık kaynağı olabildiği üzerine detaylı araştırmalar yapıyor...

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>