>

SAĞLIKLI YAŞAM

Her kadına farklı doğum kontrol hapı!

uzmanlar, her kadının fiziksel ve ruhsal yapısı aynı değildir. Bu yüzden sloganımız kadına özgü doğum kontrol hapıdır dedi...
 
   
 
 
     
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özcan Balat, doğum kontrol haplarına ilişkin yanlış ya da eksik bilgilenmenin doğum kontrolünde başarıyı olumsuz etkilediğini söyledi. Balat, Türkiye'de doğum kontrol haplarına ilişkin yanlış ya da eksik bilgi sahibi kadın sayısının önemsenecek düzeyde olduğunu kaydetti.

Aile planlaması çalışmalarının ailelerin bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olmalarını sağlama ilkesiyle yürütüldüğünü belirten Doç. Dr. Balat, çalışmalarda öngörülen hedeflere ulaşılabilmesi için bilgilendirme çalışmalarına önem verilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Kadınların doğum kontrol haplarına ilişkin yanlış ya da eksik bilgi sahibi olmaktan kurtarılmalarının aile planlaması çalışmalarının başarısına olumlu katkıda bulunacağını belirten Doç. Dr. Balat, şöyle konuştu:

''Pek çok kadının doğum kontrol hapı kullanımının kilo alınmasına,vücutta aşırı tüylenmeye, kısırlığa ve hatta kansere yol açtığına inandığını biliyoruz. Bu yanlış inançların aksine doğum kontrol hapları doğum kontrolü dışında tedavi amacıyla çok yaygın kullanılıyor. Örneğin, düzensiz adet kanamalarının, yumurtalık kistlerinin, tüylenme ve sivilcenin tedavisinde doğum kontrol hapları kullanılıyor.

Kaldı ki, doğum kontrol hapları bazı sağlık sorunlarını gidermekle kalmıyor, bazı sağlık sorunlarının oluşumunu önlüyor. Örneğin, uzun süre doğum kontrol hapı kullananlarda rahim ve yumurtalık kanseri, jinekolojik enfeksiyon, kansızlık gibi sağlık sorunlara daha az rastlanıyor.'' Balat, doğum kontrol haplarının kısırlık ve meme kanserine neden olduğuna ilişkin düşüncenin de doğru olmadığını savundu.

Doğum kontrol haplarının üremeyi geçici bir süre durdurduğuna, hap kullanımından vazgeçildiğinde vücudun eski haline döndüğüne dikkati çeken Balat, farklı çalışmalarla doğum kontrol haplarının meme kanserine neden olduğu iddiasının geçersiz olduğunun ortaya konulduğunu bildirdi.

-HER KADINA FARKLI DOĞUM KONTROL HAPI-

Balat, düşük dozda ostrojen içeren doğum kontrol haplarının piyasaya sürülmesiyle birlikte, her kadına bünyesine göre farklı doğum kontrol hapı kullanma olanağı sunulduğunu vurguladı. Her kadına aynı hap yerine en uygun hapı önermenin daha doğru yaklaşım olarak benimsendiğini ifade eden Balat, ''Çünkü, her kadınının fiziksel ve ruhsal yapısı aynı değildir. Bu yüzden sloganımız kadına özgü doğum kontrol hapıdır. Alternatif formların kullanılması hem hekimi hem de hastayı rahatlatmaktadır'' diye konuştu.

Balat, düşük dozda ostrojen içeren doğum kontrol haplarının ileri yaşlardaki kadınların da rahatlıkla kullanabileceklerini belirtti. Bir kaç yıl öncesine kadar 35 yaşın üstündeki kadınların doğum kontrol hapı kullanamadıklarının anımsatan Balat, doğum kontrol hapının yeni formları piyasaya sunularak bu olumsuzluğun da sona erdirildiğini sözlerine ekledi.

www.haberturk.com
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>