>

AŞK - CİNSELLİK

Beden Biçimleri

Uzun, kısa, topluca, sıska, göbekli, tüylü, kavruk, geniş omuzlu...
 
   
 
 
     

İlerleyen yaşla birlikte değişen, ama illa da her zaman bizi oldukça yakından ilgilendiren bedenlerimiz... Onlara özellikle günümüzde bir şeyler oluyor. Ortadan şişiyor, tıpkı elma gibi, kırkağaç kavunu gibi bir şekil alıyor.

Şüphesiz kalıtsal özelliklerimizi yadsımak söz konusu değil, yani anamız babamızdan aldığımız miras, bedenimiz üzerinde etkili. Fakat bedenlerimizin biçimsizlikleri sadece genetiğe mi bağlı? Çevresel koşullar ve içinde yaşadığımız sosyal toplumun da insan bedeninin gelişimi ve değişiminde önemli ölçüde payı var. Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin artması ile

• Boyların uzaması

• Refah toplumlarına giderek damgasını vuran obezite, bedensel değişime iki çarpıcı örnek.


Son elli yılda bedenlerimiz gerek biçim gerek boyut açısından çarpıcı değişimlere sahne oldu. İnsanlar artık çok daha uzun ama abur cubur sevdası ve uyuşukluk yüzünden eskisinden çok daha tombul.

PEKİ, BOYLARDAKİ UZAMANIN ARDINDA YATAN FAKTÖRLER NE?

Doğumu izleyen ilk birkaç yıl insanın en hızlı geliştiği dönem, bu sürede gösterilen gelişim son derece önemli. Bu dönemde özellikle bacak kemikleri hızla uzuyor ve boyun uzunluğunu da her şeyden önce bacak uzunluğu belirliyor. Daha iyi beslenme ve refah toplumu olmanın sağladığı başka olanaklar şüphesiz önemli. Antibiyotik ve aşılar yaşamımıza girmeden önce bulaşıcı hastalıklar yüzünden bebeklerin ve çocukların gelişimi büyük ölçüde sekteye uğramaktaydı. Yine de sorunun yanıtı bunlarla sınırlı değil.

Bedene şekli veren genlerimiz mi, yoksa beslenmeyi de içeren çevresel faktörler midir tartışmasına, bilim dünyası bir üçüncüsünü de eklemiş durumda: Anne karnındaki çevresel faktörler.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>