>

SAĞLIKLI YAŞAM

Hormon Hareketleri Mevsimlere Göre Değişiyor

İnsanın yaşamını metabolizma faaliyetleri yönlendiriyor.
 
   
 
 
     

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, insanın yaşamını metabolizma faaliyetlerinin yönlendirdiğini, metabolizmayı düzenleyen hormonların ise metabolizmayı hızlandıran veya yavaşlatan özelliğe sahip olduğu belirtiliyor. Ayrıca hormonların, mevsimler ve hava sıcaklıklarına göre vücutta önemli değişiklikler meydana getirdiğini kaydeden uzmanlar, metabolizma ile hormonlar arasındaki zincirleme bağlantının, insanın psikolojik durumu ve günlük yaşamında karar verme yeteneği üzerinde etkili olduğunu da önemle vurguluyorlar.

İnsan yaşamını yönlendiren metabolizmayı düzenleyici hormon hareketlerinin, mevsimlere göre metabolizmayı artırıcı veya azaltıcı yönde geliştiğini belirten uzmanlar, insanların, birçok kez kendilerinin bile farkında olmadan değişik tutumlara büründüğü açıklamasında bulundular.

Ayrıca yaz mevsiminde sürekli sıcak havadan dolayı vücudun bu duruma uyum göstermesi için metabolizmayı artırıcı hormonların ön plana çıktığını, hormonlardaki bu hareketliliğin, insanda saldırgan ve sinirli bir tutum ortaya çıkardığını ifade eden uzmanlar trafik kazalarının yaz mevsiminde daha fazla artmasının bu konuya örnek gösterilebileceğini belirtiyorlar. İnsanların bu mevsimde daha fazla dinlenme ihtiyacı ortaya çıkarken kış mevsiminde bu durumun tam tersi hormonlar metabolizmayı yavaşlatıcı hareketler sergiliyorlar. İnsanlar, bu nedenden dolayı kış mevsiminde, yaz mevsimine oranla daha az hareketli, daha ılımlı ve karşılaştıkları olumsuz olaylar karşısında daha az saldırgan tutuma sahip oluyorlar.

Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde, metabolizmayı düzenleyen hormon hareketlerinin kış ve yaz mevsimine oranla daha az hareketlilik sergilediğini kaydeden uzmanlar, bahar mevsimlerinde hormonsal hareketlerin daha normal düzeyde olması nedeniyle kişide duygusallığın ön plana çıktığını sözlerine eklediler.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>