>

SAĞLIKLI YAŞAM

İstenmeyen Tüyler Alerji Yapabilir!

Evcil hayvanların alerji oluşturduğu zamanlarda çözüme yönelik öneriler...
 
   
 
 
     

Toplumumuzda beslenen evcil hayvanların % 62’sinin köpek, % 37’sinin ise kedi olduğu belirten Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, hayatınızın bir parçası haline gelen ve son derece sevimli olan evcil hayvanların alerji oluşturduğu zamanlarda büyük sorun yarattığına dikkat çekiyor ve çözüme yönelik önerilerde bulunuyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi hayvan alerjisinde de alerjik olunan maddeden uzak durmanın çok önemli olduğuna, fakat alerjik hastalığın en çok görüldüğü çocuklarda evcil hayvan beslemeye olan ilgi göz önünde bulundurulduğunda sorunun büyüklüğünün daha da dikkat çekici olduğunu vurguluyor. Çünkü birçok ailenin evcil hayvanından ayrılmak istemediğine dikkat çekiyor.

Kedi ve köpek alerjisinde, alerjik reaksiyonun çoğunlukla hayvanın salya ve idrar gibi atıklarına karşı geliştiğini, hayvan tüyünün bu maddeler için sadece bir taşıyıcı rol üstlendiğini anlatan Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, bu durumun hayvanın tüyünün uzunluğu ile ilgisi olmadığını belirtiyor. Nuhoğlu ayrıca; özellikle kedi alerjisinin çok kalıcı ve bulaşıcı bir madde olduğuna, hayvanla aynı evi paylaşan insanların kıyafetlerinin ortak yaşanan okul - işyeri gibi birçok alana taşınabildiğine dikkat çekiyor.

ALERJİK BİREYLER İÇİN ÖNERİLER

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu; evde hayvan ile birlikte yaşamayı tercih eden alerjik bireyler, hayvanı mümkün olduğunca sık yıkayarak üzerindeki alerjik maddeyi uzaklaştırabileceklerini belirtiyor. Köpeklerin yıkanmayı sevdiklerine, kedilerin ise sudan hoşlanmaması nedeniyle “kedi alerjenini” azaltmada daha farklı yöntemlere başvurulması gerektiğini vurguluyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu; hepa filtreli elektrik süpürgeleri ile sık yapılan ev temizliğinin bu yönde en çok etkili yöntem olduğuna, halıları kaldırmanın, yastık yorgan için özel alerjen geçirmeyen kılıflar kullanmanın önemine ve ev hayvanlarının yatak odalarına girmesinin engellenmesi gerektiğine değiniyor.

Hayvan alerjenleri küçük ve havada uzun süre asılı kalabilen maddeler olduğundan dolayı, hava temizleyici aletler havada asılı olan alerjik maddeyi büyük oran da uzaklaştırabiliyor. Evinde hayvan besleyen anneanne babaanne dede gibi aile bireylerinin alerjik çocuğun evine gitmeden önce banyo yapıp temiz kıyafetler giymesini öneriyor.

Çok kalıcı olabilen kedi alerjeni, kedi evden uzaklaştırılsa bile halılarda 20 hafta, koltuklarda ise 5 yıl var olmaya devam edebiliyor. Bu nedenle alerjenden tam korunmak pek mümkün olamadığından, böyle durumlarda aşı tedavisine başvurmak gerekiyor.

Aşı tedavisi dilaltı damla yöntemiyle yapıldığında 3-5 yıl arası değişebilen süre sonunda vücut hayvan alerjenine alerjik yanıt vermez duruma geliyor.

Prof. Dr. Yonca NUHOĞLU
Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı

www.alerjikcocuk.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>