>

ANNE - ÇOCUK

Anne sütünün faydaları

Sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için hamileliğiniz boyunca kendinize büyük özen gösteriyorsunuz. Fakat bu yeterli değil.
 
   
 
 
     
Doğumdan sonra çocuğunuzun sağlıklı gelişmesini istiyorsanız, onu uzun bir süre anne sütüyle beslemeniz şart. Bebeğin normal gelişimini sağlayan en uygun besin anne sütü. İçeriği sabit olmadığı için bebeğin yaşına ve fizyolojik durumuna uygun bir değişim gösteriyor. Dolayısıyla her annenin sütü kendi bebeği için en uygun besin maddelerini içeriyor. Ne yazık ki ülkemizdeki kadınlar bu konuda çok fazla bilinçli değil. Gerçi bebek doğduktan sonra her 10 anneden 9’u emzirmeye başlıyor ama ilk 3 ay içinde 10 anneden sadece biri bebeğini düzenli olarak emziriyor. Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzamnı Prof. Dr. Sevin Ergin Özdeniz, bu durumun annelerin emzirme konusunda yeterli bilgiye sahip olmamalarından kaynaklandığını belirtiyor: “Emzirme doğal bir refleks, ancak emzirme teknik bir olay. Oysa tekniği öğrenmek çok zor değil. Araştırmalar, emzirme hazırlığının doğum öncesinde başlaması halinde doğum sonrasında annelerin çok daha sağlıklı bir şekilde bebeklerini emzirebildiklerini gösteriyor. Bir diğer nokta da anne adayı ve annelerin emzirebilecekleri yönünde yüreklendirilmeleri..."

Eşsiz bir değer

Anne sütünün faydaları saymakla bitmiyor. Prof. Dr. Sevin Ergin Özdeniz bu faydaları söyle sıralıyor:

• Anne sütü, miktarı ve içeriği bebeğin fizyolojik özelliklerine göre değişen, en besleyici ve en uygun besindir.

• Anne sütü, başta sindirim ve solunum sistemi olmak üzere çok sayıda organ sisteminin büyüme ve gelişmesini düzenleyen büyüme faktörleri içerir.

• Bebeği alerjik reaksiyonlara karşı korur.

• Anne sütü ile beslenen bebekler daha az sıklıkla grip, ortakulak iltihabı gibi enfeksiyonlara yakalanırlar.

• Aşıların koruyuculuk özelliğini artırır.

• Anne sütünün sağlığa olumlu etkileri, çocuk ileri yaşlara geldiğinde de devam eder. Anne sütü ile beslenme bireyi ileri yaşlarda obezite, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve her tür kanserden korur.

• Sadece en ideal besleyici değil, aynı za¬manda bebeğin en ekonomik beslenme yoludur. Aileye ek mali yük getirmeden bebeğin doğumdan sonraki ilk 6 aylık döneminde tüm besin gereksinimini karşılar.

• Emziren annelerde doğum sonrası kanamalar azalır, yumurtalık ve meme kanserine daha az rastlanır.

• Bebek ve anne arasında güçlü bir duygusal bağ oluşmasını sağlar.

Emzirmeye hazırlanmak için pozitif düşünün

Bebeği emzirmek, onu dünyaya getirmek kadar doğal. Ancak emzirme döneminde bazen problemlerle karşı karşıya kalmak da mümkün. Burada önemli olan, annenin emzirmeyi gerçekten istemesi ve kendini psikolojik olarak buna hazır hissetmesi... Anne ne kadar stressiz olursa o kadar çok ve sağlıklı miktarda sütü oluyor. O yüzden emzirmeye hazır olmak istiyorsanız, mutlaka pozitif düşünün ve anne sütunun faydalarını göz ardı etmeyin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>