>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kadınlara kalp tavsiyeleri!

Kadınlara yönelik kalp koruma önlemleri sıralandı, Her gün egzersiz, sigara ve hormon tedavisinden uzak kalmak, omega 3 ve folik asit desteği...
 
   
 
 
     
Kalp hastalıkları hem kadın hem de erkekler için ölüm nedenlerinin başında geliyor. Ancak kalp araştırmalarının genellikle erkekler üzerinde olduğunu belirten ABD'li uzmanlar, ilk kez yalnızca kadınlara yönelik tavsiyelerde bulundu. Amerikan Kalp Birliği'nin önceki gün yayımladığı tavsiyeler, sadece kadınlara, kardiyovasküler sorunlara karşı, kanıta dayalı ilk rapor.

Özellikle vurgulanan noktalar, günde en az 30'ar dakikalık orta yoğunlukta fiziksel aktivite, sigarayı bırakmak, yüksek risk taşıyan kadınları kolesterol düşürücü ilaçlar kullanmaya teşvik etmek, omega 3 ve folik asit kullanımını desteklemek.

Amerikan Kalp Birliği ayrıca, doktorları kadınlara hormon tedavisi tavsiye etmemeleri konusunda uyarıyor. Hormon tedavisi günümüze dek kalp sağlığı için yararlı sanılmış olsa da, uzmanlar bunun aksinin ispatlandığını söylüyor.

Düşük kalp krizi riski olan kadınlara aspirin kullanımı tavsiye edilmiyor ancak yüksek risk taşıyanlarda teşvik ediliyor. ABD'de yapılan araştırmalara göre bir yıl içinde kalp krizi nedeniyle ölen kadın oranı yüzde 38'ken, erkeklerde bu oran yüzde 25. Baypas geçiren kadınların ölüm riski de erkeklere göre iki kat fazla.
Bir kez kalp krizi geçirmiş kadınların, bunu takip eden altı yıl içinde ikinci bir kriz geçirme riski yüzde 35, erkeklerin taşıdığı risk oranı ise yüzde 18. Ancak tüm bu istatistiklere rağmen, kalp araştırmalarında ele alınan grupların sadece yüzde 25'ini kadınlar oluşturuyor.

Kalp krizinin erkek ve kadınlardaki belirtileri de farklılaşabiliyor. Erkeklerde göğüste sıkışma ve baskı, bayılma ve nefes darlığı görülürken, kadınlardaki semptomlar genellikle hazımsızlık, sırt ve bel ağrısı, yorgunluk, uyuşma ve baş dönmesi şeklinde ortaya çıkıyor.

www.radikal.com.tr
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>