>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kadınlarda Tüylenmenin Sebepleri

Uzmanlar tüylenme sorununa yalnızca estetik kaygıyla yaklaşmanın yanlış olduğunu vurguluyor.
 
   
 
 
     

Tüylenmenin çeşitli hastalıkların habercisi de olabileceğine dikkat çekiyor.

Tüylenme sorununu normalde bir kadında görülmeyecek bölgelerde yani, çene, dudak üstü, göğüs çevresi, bacakların iç tarafı ve karın bölgesinde çıkan sert, koyu renkli ve kalın tüyler görülmesi olarak tanımlanabilir.

Tüylenmeyi yalnızca bir estetik sorunu olarak görmek doğru olmaz. Çünkü kadındaki tüylenme artışına en sık yumurtalıkta oluşan kistler (polikistik over) neden oluyor. Genellikle yumurtlama bozuklukları ile beraber ortaya çıkan bu kistler adet düzensizliğinden kısırlığa varan çok değişik sağlık sorunlara yol açabiliyor.

Aşırı tüylenme nedeniyle hastaneye başvuran kadının öncelikle hormon testine tabi tutulduğunu belirten doktorlar, hormon değerlerinin yüksek çıkması durumunda dengesizliğin nedenine yönelik değişik tetkikler yapıldığını bildirdi.

TÜYLENMENİN TEDAVİSİ OLANAKLI BİR SAĞLIK SORUNU...


Sorun ciddi ama tedavisi mümkün. Soruna neden olan hormonal dengesizlik giderildiğinde tüylenmenin önüne geçilebiliyor. Ancak, kadınların utanma ya da başka nedenlerle doktora başvurmadıkları, vücutlarındaki tüylerden yanlış yöntemler uygulayarak kurtulmaya çalıştıkları da biliniyor. Bu kesinlikle çözüm olarak düşünülmemeli. Bu yanlışı yapan kadınlar, vücutlarındaki tüylenmeden kurtulamadıkları gibi tüylenmenin artmasına neden oluyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>