>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kalp ve Damar hastalığına dikkat!

Yılda ortalama 200 bin kişi kalp ve damar hastalığından dolayı hayatını kaybediyor...
 
   
 
 
     
Ege Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.Azem Akıllı, koroner arter hastalıklarının, ülkedeki ölüm nedenlerinin ilk sırasında yer aldığını
kaydetti.

2 milyon kişinin kalp-damar hastası olduğu Türkiye'de, yılda 200 bin kişinin kaybedildiğini belirten Prof. Dr. Akıllı, 10 yıl içinde kalp-damar hastası sayısının 3.5 milyona, ölüm sıklığının ise yılda 300 bin kişiye ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Prof. Dr. Akıllı, ''Biz, Avrupa ülkelerinden farklı olarak çok genç nüfusa sahibiz. Buna rağmen kalp-damar hastalığı sıklığımız, Güney Avrupa ülkelerinin üzerinde. Nüfusumuzun çoğunun genç olmasına karşın hastalık sıklığımız, donmuş yağ tüketimi fazla olan Kuzey
Avrupa ülkelerindeki kadar'' dedi.

-TÜRKLERİN ŞANSSIZLIĞI-

Bu tabloyu ''beslenme alışkanlıkları'', ''sigara kullanımı'', ''stres'', ''aşırı kilo'', bununla birlikte ''hipertansiyon'' ve ''diyabet'' hastalıkları gibi faktörlere bağlayan Prof. Dr. Akıllı,
ayrıca ''koruyucu kolesterol'' olarak adlandırılan HDL oranının genetik olarak düşüklüğünün, Türk halkının ''şanssız yanını'' oluşturduğunu kaydetti.
Prof. Dr. Azem Akıllı'dan alınan bilgiye göre, ülkede 10 milyonu erkek, 5 milyonu da kadın olmak üzere kadın, 15 milyon kişinin sigara kullandığı tahmin ediliyor.

''Hipertansiyon'' hastalığında ise kadınlar daha büyük çoğunluğu oluşturuyor. Türkiye'de 6 milyonu kadın, 5 milyonu erkek toplam 11 milyon kişinin bu hastalığı taşıdığı sanılıyor. Bu hastalıklarla birlikte veya ayrı 10 milyon kişide ''kolesterol yüksekliği'', 1.5 milyon kişide ise ''diyabet'' bulunuyor.

Gizli tehlike olarak nitelendirilen aşırı kilo oranında ise özellikle büyük kentlerde olumsuz artış gözleniyor. Ülkede 5 milyon kadın ve 2.5 milyon erkeğin ''obez'' olduğu tahmin ediliyor.

www.haberturk.com
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>