>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kepekli Mi Beyaz Mı?

Organik tarımla elde edilen beyaz buğdaydan elde edilen unla yapılan pastalar besleyici midir?
 
   
 
 
     

Beyaz undan yapılan makarna ve ekmek gibi işlenmiş undan yapılan gıdaların besleyici özelliği yok. Bu tür ürünler besleyici özellik taşımaksızın sadece kilo yapar deniliyor. Organik tarımla elde edilen beyaz buğdaydan elde edilen unla yapılan pastalar besleyici midir?

Makarnaların hiçbir besleyiciliği yoktur demek biraz zalimlik olur. Beyaz un elde edilirken birçok besleyici bileşenin eksildiği doğrudur. Buna rağmen güçlendirilmiş ve zenginleştirilmiş çoğu makarna, ekmek gibi yiyecekler besleyicidir. Kahverengi ve beyaz pirinç gibi besinler de aynı şekilde besleyicidir.

Kepekli buğday undan yapılan makarna, ekmek daha az işlenmiştir, bu nedenle besleyici doğal tahıllar içerir. Çoğu kişi biraz sert olan bu makarnaları sevmez ancak beyaz unla karıştırarak ya da çikolata sosu ile daha tatlandırabilirsiniz. Organik ürünlerden uzaklaştıkça bu daha duygusal bir konu haline gelir.

Beslenme uzmanlarının açıklamaları bu konuda maalesef yeterince açık değil. İnsanlar böcek zehirlerinden mümkün olduğu kadar uzak durmak istedikleri için organik yiyecekleri tercih ediyor. Kontrollü kullanılan ilaçlarla üretilen besinler de bizim için güvenlidir. Makarna ya da pirinç içeren yiyecekler iyidir.

Siz siz olun mümkün olduğu kadar kepekli, tam tahıllar tüketmeye gayret edin. Ancak kilo almamak için porsiyonlara dikkat edin ;)

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>