>

SAĞLIKLI YAŞAM

Klasik ameliyat out, liposuction in!

Büyük meme derdine "liposuction" çözümü… Kimlere yapılabilir ve nasıl uygulanır?
 
   
 
 
     
Liposuction ile meme küçültme operasyonu, klasik meme küçültme ameliyatlarının tahtını sarsacağa benziyor. Kesisiz olması sebebiyle iz bırakmayan yöntemin, operasyon sonrası aynı gün eve dönebilmek, bir tek gün dışında pansuman gerektirmemek, süt kanalları kesilmediği için çocuk emzirebilmek gibi sayısız avantajı var.

Bel ağrılarına, hatta kamburluğa neden olan büyük meme sorunuyla yaşamak zorunda değilsiniz. Liposuction yöntemiyle, büyük meme probleminden izsiz, kesisiz kurtulabilirsiniz. Liposuctionla meme küçültme ameliyatının avantajları, klasik ameliyatların bütün dezavantajlarını ortadan kaldırıyor.

Kesisiz olması sebebiyle iz bırakmayan liposuctionla meme küçültme operasyonunu Türkiye'de yeni uygulamaya başlayan Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, yöntemin kişiye sağladığı avantajları ve diğer bilinmesi gerekenleri anlattı.

Meme küçülme ameliyatlarının, estetik cerrahinin en zor ameliyatlarından biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kışlaoğlu, klasik ameliyatlarda büyük izler ve hissizlik kaldığına, ayrıca bu hastaların, operasyon sonrası çocuklarını emziremediklerine dikkat çekti. Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, liposuctionla meme küçültme ameliyatlarının avantajları klasik ameliyatlarına göre avantajlarını ise şöyle sıraladı:

• Hiçbir kesi veya dikiş izi yoktur.

• His kaybı olmamaktadır.

• Bu yöntemle ameliyat olan hastalar çocuklarını emzirebilmektedir.

• Ameliyat süresi 1,5-2 saat kadardır ve hasta aynı gün evine dönebilmektedir. Klasik ameliyatta ise ameliyat süresi 3-4 saattir ve hasta en az bir gece hastanede yatması gerekir.

• Ayrıca gene klasik ameliyatta hemovax denen direnlerin 2-3 gün taşıması gereklidir. Liposuction ile yapılan operasyonda ise buna gerek yoktur.

• Klasik meme küçültme ameliyatlarında ameliyattan sonra en az 15 gün hastanın doktor tarafından kontrolü ve pansumanları gerekir. Bu süre zarfında araba kullanamaz, en az 10 gün işine gidemez. Liposuctionla yapılan ameliyatta ise 2 gün sonra araba kullanabilir ve işine dönebilir. Bir tek kontrolün dışında pansuman gerekmez, ameliyattan 2 gün sonra banyo yapabilir ve normal hayatına dönebilir. Klasik meme ameliyatlarında ise hasta 10-15 gün banyo yapmaz ve her 2 günde bir pansuman ve onuncu günde dikiş almak gerekir.

KİMLERE YAPILABİLİR, KİMLERE YAPILAMAZ?

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, liposuction ile meme küçültme ameliyatının kimlere yapılabileceği, kimlere yapılamayacağı konusuna da değindi. Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, liposuction ile meme küçültme ameliyatının, özellikle memesi ileri derecede büyük ve yağlı olan her yaşta kadına yapılabileceğini belirtti. Prof. Kışlaoğlu, bu yöntemle meme küçültme işleminin, memesi büyük olmasına rağmen aşırı sarkık olanlara ise yapılamadığının altını çizdi.

NASIL UYGULANIYOR?

Liposuction yöntemiyle meme küçültme ameliyatının nasıl uygulandığı konusunda bilgi veren Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, ameliyatın, hastane şartlarında ve genel anestezi altında yapıldığını hatırlattı. Prof. Dr. Kışlaoğlu, şunları kaydetti:

"Meme ve koltukaltı bölgesinden açılan 3 mm'lik 2 adet delikten liposuction yapılarak meme çevresi, koltukaltları, yanlar ve sırt bölgesinden, hatta bel bölgesine kadar olan fazla yağlar alınarak, hem meme küçültülür hem de vücudun üst kısmı inceltilir. İstenirse aynı seansta veya başka bir seansta üst kol bölgesindeki aşırı kalınlaşma ve yağlarda liposuctionla inceltilebilir. Açılan delikler, birer adet katküt dikişle kapatılır ve alınmasına gerek yoktur kendi kendine düşer."

SÜT KANALLARI KESİLMİYOR

Bu operasyonda süt kanalları kesilmediğine dikkat çeken Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, işlem yapılan kişinin operasyon sonrasında rahatlıkla çocuğunu emzirebileceğini vurguladı. Yine sinirlerde herhangi bir kesilme söz konusu olmadığı için meme başı ve diğer bölümlerinde his kaybı meydana gelmediğini belirten Dr. Kışlaoğlu, kesi olamadığı için damarlarda kesilme ve kan kaybı söz konusu olmadığını söyledi.

HASTA AYNI GÜN EVE DÖNEBİLİYOR

Liposuctionla meme küçültme operasyonunun, klasik ameliyata göre avantajları saymakla bitmiyor. Bu avantajlardan biri de, 1,5-2 saat süren operasyon sonrası hastanın 5-6 saat sonra evine dönebiliyor olması. Ameliyat sonrasında memede bir gevşeme ve hafif bir sarkma meydana gelebileceğini hatırlatan Prof. Dr. Kışlaoğlu, "Ancak cilt zamanla kendini toparlayacak ve yeni memeye adapte olacaktır. Özellikle önce sarkma yoksa ve hasta gençse, cildin elastikiyeti iyiyse bu toparlanma daha çabuk ve daha iyi olur, estetik sonuçlarda iyi olur" dedi. Prof. Dr. Kışlaoğlu, eğer meme çok sarkık ve cildin elastikiyeti azalmış ise klasik metotların içinde en son ve en yeni metot olan vertikal mastopeksy yöntemi uygulandığını da belirtti. Prof. Kışlaoğlu, bu yöntemde de sadece meme başında ve meme başından aşağıya inen bir çizgi mevcut olduğunu ve bu izlerin de 3- 4 ay içerinde kaybolduğunu ifade etti.

Dr. Erol Kışlaoğlu

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>