>

ANNE - ÇOCUK

Hamilelik Depresyonuna En İyi Çözüm: TMS

TMS tedavisi nedir ve nasıl uygulanıyor? İşte cavapları...
 
   
 
 
     

REEM Nöroloji Merkezi kurucusu ve doktoru Mehmet Yavuz, kadınların yaklaşık 5’te 1’inin, hamilelik döneminde bazı depresyon belirtileri ile mücadele ettiğini söyledi. Dr. Yavuz, hamilelik depresyonunda hem anne adayı, hem bebek için en iyi tedavi seçeneğinin TMS uygulaması olduğunu ifade etti.

Kadınların yaklaşık yüzde 10 ilâ 20’si hamilelik döneminde bazı depresyon belirtileri ile mücadele ediyor. Ve bu kadınların yaklaşık olarak 4’te 1’i majör depresyon geçiriyor. REEM Nöroloji Merkezi’nden Dr. Mehmet Yavuz, hamilelik dönemi çoğu kadının başına gelen depresyon konusunda bilgi verirken şunları söyledi: “Depresyon her 4 kadından 1’inin hayatının bir döneminde etkileyen bir duygu durum bozukluğudur. Dolayısıyla bu hastalığın, hamilelik dönemindeki kadınları da yakalaması şaşırtıcı değil.”

Hamilelik sırasında geçirilen depresyonun sıklıkla teşhis edilmediğini belirten Dr. Yavuz, “Çünkü herkes bunun hormonal değişikliklerin bir sonucu olduğunu düşünüyor. Oysa bu düşünce hem anne hem de bebeğin sağlığı açısında önemli sakıncalar doğurabilir. Depresyon hamilelik sırasında da tedavi ve kontrol edilebilen bir hastalıktır, ancak ilk adım olarak yardım ve destek aranması, hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşır” diye konuştu.

HAMİLELİK DEPRESYONU NEDİR?

Mehmet Yavuz’un belirttiğine göre, hamilelik depresyonu ya da antepartum depresyon, normal depresyon gibi bir duygu durum bozukluğudur. Duygu durum bozuklukları, beyin kimyasındaki değişimleri içeren biyolojik rahatsızlıklardır. Hamilelik sırasındaki hormon değişimleri, beyindeki depresyon ve anskiyete ile direkt olarak bağlantısı bulunan kimyasal maddeleri etkileyebilir. Zor yaşam olayları da bu değişimleri artırarak hamilelikte depresyon yaşanmasına neden olabilir.

HAMİLELİK DEPRESYONUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hamilelik dönemi depresyonunun belirtileri konusunda değinen Mehmet Yavuz, depresyon geçiren kadınların, aşağıda saydığı belirtilerden bazılarını, 2 hafta boyunca veya daha uzun süre yaşadıklarını hatırlattı:

• Sürekli üzüntü hali
• Konsantre olma güçlüğü
• Çok az veya çok fazla uyuma
• Genellikle haz veren aktivitelere olan ilginin kaybolması
• Doğacak çocuğun istikbali ile alakalı karamsar düşünceler
• Doğacak çocuğuna bakamama endişeleri
• Ölüm, intihar veya ümitsizlik düşüncelerinin sürekli tekrarlaması
• Anksiyete, huzursuzluk
• Suçluluk veya değersizlik duyguları
• Yeme alışkanlıklarında değişimler

HAMİLELİK DEPRESYONUNUN OLASI TETİKLEYİCİLERİ NELERDİR?

Nöroloji Uzmanı Mehmet Yavuz, hamilelik depresyonundan bahsederken, anne adaylarında bu depresyonu tetikleyici nedenlere değinmeden geçmedi:

• İlişkilerde sorunlar, evliliğin geleceği ile ilgili kaygılar
• Doğacak çocuğun özürlü olabilme ihtimalleri
• İstenmeyen hamilelik durumları
• Ailede veya kişide depresyon geçmişi
• Daha önce yaşanan düşükler
• Stresli yaşam olayları
• Hamilelikte komplikasyonlar olması
• Travmaya maruz kalmak

PEKİ HAMİLELİK DEPRESYONU BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?

Tedavi edilmeyen depresyon halinin, anne ve bebek açısından bazı zararlara neden olabileceğini belirten Dr. Mehmet Yavuz, tedavi edilmeyen depresyonun; kötü beslenme, alkol alma, sigara içme ve intihar davranışı gibi erken doğum, düşük ağırlıklı doğum ve bebekte gelişimsel sorunlara neden olabilecek davranışlara yol açabileceğini vurguladı. Sıklıkla depresif hisseden bir kadının, kendisine ve gelişmekte olan bebeğine bakmak için gerekli gücü ya da isteği bulamayacağını ifade eden Dr. Yavuz, bu durumda da bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenebileceğine dikkat çekti.

HAMİLELİK DEPRESYONU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Dr. Yavuz, hamilelik döneminde depresyon geçirmekte olduğunu düşünen bir anne adayının, mutlaka yardım alması gerektiğini belirtti.

Anne adayının yaşadığı semptomlar ve bunlarla mücadele konusunda doktoruna bilgi vermesi gerektiğini de kaydeden Dr. Yavuz, doktorun anne adayı ve bebeği için en sağlıklı seçeneği belirleyebileceğini ve tedavi seçeneklerini anne adayı ile konuşabileceğini ifade etti.

DR. MEHMET YAVUZ, HAMİLELİK DEPRESYONU GEÇİREN KADINLAR İÇİN TEDAVİ SEÇENEKLERİNİ ŞÖYLE SIRALADI:

• Destek grupları
• Özel psikoterapi
• İlaç tedavisi
• TMS tedavisi

Dr. Mehmet Yavuz, semptomların ağır olduğu durumda, doktorun acil olarak ilaç tedavisine başlamayı tercih edebileceğini belirterek, “Hamilelik sırasında kullanımının güvenli oluşu kanıtlanmış ilaçlar mevcuttur. Anne adayı ve bebeği açısından en güvenli ve en yararlı tedavi yönteminin ne olabileceği konusunda doktorunuzla konuşmalısınız” diye konuştu.

TMS TEDAVİSİ İYİ BİR SEÇENEK

“Hamilelik esnasında antidepresan ilaçların kullanımı birçok açıdan fetus için zararlı olabilir” diyen Mehmet Yavuz, bu bakımdan eğer ilaç tedavisi olacaksa bunun iyi seçilmesi gerektiğini vurguladı. Son zamanlarda TMS tedavisinin, hamilelik depresyonunda da iyi bir seçenek durumunda olduğunu vurgulayan Yavuz, “Zira TMS uygulaması hem antidepresan etki göstermekte, hem de anneye ve karnındaki bebeğe yönelik bir yan etki göstermemektedir. Bu nedenle hamilelik depresyonunda olup ilaç kullanmak istemeyenler için, TMS iyi bir seçenek konumundadır” dedi.

Mehmet Yavuz, son olarak şu uyarıda bulundu: “Depresyonla asla tek başınıza mücadele etmeyin. Unutmayın, bebeğinizin de sizin yardım ve tedavi görmenize ihtiyacı var.”

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>