>

SAĞLIKLI YAŞAM

Koku ve Mantara Son

Ayakkabılarınızı çıkardığınızda ayaklarınız toplu katliam silahı mı zannediliyor? O zaman mantarı susturmanın zamanı gelmiştir.
 
   
 
 
     

1. Adım

Bu koku derinin üzerinde yaşayan bakterilerden gelir. Bunlar terle birlikte artar. Ayaklarınızı içinde tanenli asit bulunduğu için siyah çay ile yıkamak, o bölgeyi kurutur ve terlemeyi bir süreliğine durdurur. İki çay torbasını 15 dakikalığına demleyin. Sonra biraz soğuk su ilave edin ve ayaklarınızı 20- 30 dakika içinde bekletin. Yaklaşık bir hafta, on gün bunu deneyin.

2. Adım

Sprey deodorant kullanabilirsiniz. Böylece nem ve koku oluşmaz.

3. Adım

Eğer ayaklarınız sırılsıklam oluyorsa ve ağrı eşiğiniz yüksekse doktorunuzla Botoks için konuşabilirsiniz. Evet, o bildiğiniz Botoks! Ayak tabanına uygulanarak, ter bezlerini aktive eden kimyasallara mâni oluyor.

Mantarlar aramızda

Ayaklarınızın güzel görünmesi için her ay tonlarca para harcıyorsunuzdur. Ama davetsiz bir misafir olan tırnak mantarıyla karşılaşabilirsiniz. Ayak tırnakları, kullandığınız ürünler yüzünden sarı veya kahverengi tonlara bürünebilir. Mantar ufak kesiklerin içine işler veya şiddetli bir pedikür sonrasında içeri sızar. Tırnak cilası tırnağın nefes almasını engeller. Böylece mantar hızla gelişir.

Reçetesiz bazı yöntemler bulunuyor. Ancak bunlar problemlerin sadece yüzde 10'unu tedavi edebiliyor.

• İşe en başta ayaklarınızı kuru tutarak başlamalısınız.

• Sonra toplu yerlerde hiçbir zaman çıplak ayak dolaşmamalısınız.

• Ayrıca tırnaklarınıza bir hafta veya bir ay boyunca hiçbir şey sürmeyin. Pedikür yaptırırken gittiğiniz yerin aletlerinin tamamen sterilize olduğuna dikkat edin veya evde kendiniz yapın. Yoksa yaz boyu kapalı ayakkabılarla dolaşmak zorunda kalırsınız.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>