>

SAĞLIKLI YAŞAM

Koltuk Altı Terlemesi ve Kokusunun Kalıcı Tedavisi

Koltuk altından aşırı terleme ve sonucunda oluşan kötü kokular günümüz modern insanının sosyal hayatını önemli derecede etkilemekte... Tıklayın!
 
   
 
 
     
Terleme tüm sağlıklı insanlarda olması gereken vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlayan fizyolojik bir olaydır. Ancak koltuk altından aşırı terleme ve sonucunda oluşan kötü kokul ar günümüz modern insanının sosyal hayatını önemli derecede etkilemekte, sonuç olarak da ciddi psikolojik sorunlara bile neden olabilmektedir.

Koltuk altında bulunan ter bezlerinin fazla çalışması sonucunda aşırı terleme ve burada bulunan bakteriler nedeniyle kötü, hoş olmayan bir koku ortaya çıkmasına neden olmaktadır.Deodorant veya parfüm kullanımı bu kokunun oluşmasını bir derece azaltsa da tamamen ortadan kaldırmaz. Yaz aylarında da sıcağın etkisi ile terleme daha da artmaktadır.

Geçici çözümler;

Tıbbi tedavi için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Bir toksin olan Botox en çok uygulanan yöntemdir. Bu toksin buradaki ter bezlerine gelen sinirleri bloke ederek aşırı terlemeyi durdurur. Ancak her sefer için oldukça pahalı olan bu yöntem ( seansı yaklaşık 500-750 $) geçici bir çözüm sağlar. 4-6 ay sonra ilacın etkisi geçtiği için hastalar yeniden aşırı terlemeye başlar. Hastalar tedaviyi tekrar tekrar yaptırmak zorunda kalır ve hem devamlı bir maliyet ortaya çıkar hem de tekrar tekrar iğne olarak ağrı çekmesine neden olur.

Eski Yöntemler;

Bunun dışında eski yöntemlerden olan göğüs boşluğunu açarak buraya gelen sinirleri kesmek veya koltuk altı derisinin ter bezleri ile birlikte çıkarılması ve sonra başka yerden alınan deri ile onarım gibi ağır cerrahi ameliyatlarda uygulanmakta ancak hastalarda kalıcı izlere neden olduğu için plastik cerrahlar ve hastalar tarafından pek tercih edilmemektedir.

Yeni uygulama;

Şu anda en çok kullanılan yöntem; CO2 Lazer yardımı ile lokal anestezi altında basitçe yapılabilen uygulama da koltuk altından yapılan küçük kesilerden girilerek sadece aşırı terlemeye neden olan bezler çıkarılmakta ve deri sağlam kalmaktadır. Yöntem yaklaşık 5-6 yıldan beri kullanılmaktadır. Teknik son derece kolaydır. Uygulama kliniğimizde veya hastanede yapılabilir. Uygulama süresi 20-40 dakika kadardır.

Ameliyat sonrasında hastada iz bile belli olmamakta ve hemen 3-5 gün içinde normal hayatına dönebilmektedir. Yapılır yapılmaz aşırı terleme durmakta ve normal bir insan gibi terlemektedir. Hastanede yatmayı gerektirmez, günlük cerrahi işlemdir. Bu yöntemde cilt çıkarılmadığı için hasta sorunsuz olarak iyileşmekte, aşırı terleme ve kötü koltuk altı kokusu problemi kalıcı olarak düzeltilmektedir. Sonuç kesindir. Uygulama ücreti her şey dahil 1000-1500 dolar civarındadır.


Op.Dr. Nuri Battal
Plastik ve Estetik cerrahi Uzmanı


İstanbul Plastik Cerrahi
Nispetiye cad. 19-5 (Akmerkez karşısı) Akatlar-İstanbul
0212 351 51 28-9

www.istanbulplast.comOp.Dr. Nuri Battal Kimdir?

Operatör  Dr. Nuri M. Battal, 1962 yılında İstanbul’da doğdu. 1980 yılında İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra aynı yıl İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girdi ve Ekim 1986 da mezun oldu.

Aynı fakültenin Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’nın açtığı asistanlık sınavını kazanarak  1987 tarihinde Genel Cerrahi ihtisasına başladı. İhtisası sırasında ABD de Nevada Üniversitesi Genel Cerrahi Kliniği’nde, 1990 yılında 6 ay süre ile research fellow olarak çalıştı.

Genel Cerrahi ihtisasını 1992 yılında bitirdi ve İstanbul Amerikan Hastanesi El Cerrahisi bölümünde 6 ay çalıştı. Aynı yıl  İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Cerrahi Ana Bilim Dalı’na tayin oldu ve 3 yıl süre ile burada çalıştıktan sonra 1995 yılında Japon Sağlık ve Eğitim Bakanlığının MONBUSHO bursunu kazanarak Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ihtisası yapmak üzere Japonya’ya gitti. 3 yılda Kagawa Tıp Üniversitesi Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalında ihtisasını tamamlayarak Türkiye’ye döndü.  İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim dalında 1 yıl çalıştı. Halen sahibi bulunduğu İstanbul Plastik ve Lazer Cerrahisi  merkezinde serbest hekim olarak çalışmaktadır.
            
İyi derecede İngilizce ve orta düzeyde Fransızca ve Japonca bilmektedir.  

Ayrıntılı Görmek İçin Resmin Üzerine Tıklayınız...

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>