>

SAĞLIKLI YAŞAM

Krizim Tuttu!

Erkeklerde de menopoz var mıdır? Hormonlarda nasıl bir değişim oluyor? Tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz…
 
   
 
 
     

Erkeklerde de 45-50 yaşından sonra erkeklik hormonu olan testosteron düzeyi ve böbrek üstü bezinden salgılanan diğer hormonlar, kadınlarda görülen östrojenin belirgin düşüşü gibi olmasa da, yavaş yavaş azalıyor. Daha önceleri andropoz olarak isimlendirilen bu durum günümüzde yaşlanmakta olan erkeklerde androjen eksikliği veya yaşlanmakta olan erkeklerde ilerleyici androjen eksikliği olarak bilinmektedir.

Yaşlanmakta olan erkeklerde ADAM belirtileri sadece testosteron düşüklüğüne bağlı değildir, diğer hormonlar da bu tablonun oluşmasında rol oynuyor.

PADAM VEYA ADAM'IN KLİNİK TABLOSU NASIL?

Belirtiler fiziksel ve psikolojik olarak ayrılıyor. Fiziksel olarak, güçsüzlük başlamakta, kas hacminde ve gücünde azalma görülüyor, göğüslerin yağlanması, karın bölgesinde yağ toplanması belirginleşiyor. Kıllanmada azalma, kemik mineral yoğunluğunda azalma, aşırı terleme, uykusuzluk, çarpıntı oluyor. Psikolojik olarak da, huzursuzluk, yaşamdan zevk almama, çabuk sinirlenme, konsantrasyon kaybı, dalgınlık, zihinsel yorgunluk, bellekte ve öğrenmekte azalma baş gösteriyor.

Cinselliğe karşı tutum ve görüşler ve cinsellikle ilgili değerler son yıllarda, özellikle gelişmiş ülkelerde, büyük değişikliğe uğradı. Bu değişiklik bazılarının cinsellikten daha fazla hoşlanmalarına ve daha serbest davranmalarına, bazıları için de, cinsellikle ilgili sorunların kavranmasına ve bu sorunlar için yardım aramaya yol açtı. Günümüzde kadınlar cinsellik açısından daha özgürler, sınırlı cinsel rolleri terk etmeye başladılar. Kadın, erkeğin cinsellikten aldığı zevk kadar, kendisinin de cinsellikten zevk almaya hakkı olduğunu hissettiriyor. Kadın, erkekten daha fazla duyarlılık, daha fazla sevgi bekliyor. Özellikle sosyo-kültürel düzeyi yüksek, eğitim görmüş erkek, cinsellik açısından hem iyi bir eş, iyi bir baba ve hem de eşinin duygusallık yönünü karşılamaya çalışan bir âşık olmak zorunda kaldığını hissetmeye başladı.

Cinsel aktivite sıklığında azalma başlayabilir, cinsel istek azalabilir, ereksiyon sorunları başlayabilir, gece ereksiyonları ile boşalma süresi azalabilir, penis sertliğinde hafif azalma olabilir. Yaş ilerledikçe iki ereksiyon arasındaki zaman uzamaya başlayabilir.

Orta yaş içinde olan erkek yaşamını gözden geçirip kendisi için ne yaptığını sormaya başlayabilir.

Kayıplarının da farkına varabilir. Genç partner arayabilir. Ancak her orta yaşa gelmiş erkekte böyle bir tablo görülecek diye bir kural yok. Aynı yaştaki erkeklerde hormon değişimleri bireyler arasında farklılık gösterebilir, genetik faktörlerde, sosyo-ekonomik durumda androjen azalmasını etkileyebilir. Hormon değişimine tesir eden diğer faktörler arasında şişmanlık, sigara kullanma, fiziksel ve psikolojik stres de vardır. Yıllar ilerledikçe kişi, strese yatkın hale gelir. Genel sağlığına, kilosuna dikkat etmeyen, aşırı sigara ve alkol kullanan ve hafif bir cinsel kayıp karşısında aşırı paniğe kapılan erkeklerde andropoz belirtileri daha yoğun görülür.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>