>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kulak masajıyla ağrılardan kurtulmak mümkün

Akupressür ile baş, boyun, bel, sırt, bacak, kalça, ayak ve omuz ağrılarından kurtulup, yorgunluk hissinin gidermek mümkün.
 
   
 
 
     
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) Antrenörlük Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gazanfer Gül, akupunktur'un iğne batırmadan yapılan çeşidi akupressür ile baş, boyun, bel, sırt, bacak, kalça, ayak ve omuz başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerindeki ağrılardan kurtulup, yorgunluk hissinin giderilebileceğini söyledi. Gül, yaptığı açıklamada, iğnesiz akupunktur diye bilinen akupressür yönteminin binlerce yıl önce Çin'de kulak çevresindeki noktalara masaj yaparak vücudun rahatlatılabilmesi, çeşitli ağrıların giderilebilmesi için kullanıldığını belirtti.

Akupressürün nokta masajı olduğunu, vücutta yeri ve özelliği belli noktalara uygulanan baskılarla genel rahatlama ile tedavi amaçlı kullanıldığını dile getiren Gül, akupunktur noktalarının büyük çoğunluğunun kulaklarda bulunduğunu dile getirdi.

Kulağa yapılacak masajın rahatlatıcı etkisi olduğunu söyleyen Gül, kulağın şematik olarak ceninin ana rahmindeki duruşuna benzediğini, binlerce yıllık Uzakdoğu inanışına göre, akupunktur noktalarının bu esas doğrultusunda sıralandığını dile getirdi.

Vücuttaki organ ve sistemlere kulağa uygulanan baskılarla etki edilebildiğini belirten Gül, ''Akupunktur ve iğne batırmadan yapılan çeşidi akupressür ile baş, boyun, bel, sırt, bacak, kalça, ayak, omuz başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerindeki ağrılar ve yorgunluk hissinden kurtulabilirsiniz. İnsan bedeninde hücreler insanın veri bankasıdır. Nasıl ki milyonlarca hücreden birinden insana ait bilgiler alınabiliyorsa, bir hücreden de insan vücuduna ulaşılabilir. Bu düşünceyle kulağa yapılacak masaj rahatlama için etkili olacaktır'' dedi.

Gül, masajın kulağın baş ve işaret parmakların arasına alınıp 2-3 dakika sıkılarak uygulandığını, yan etkisi olmayan uygulamayı kişinin kendi kendine ya da ağrısı olan yakınlarına yapabileceğini kaydetti.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>