>

SAĞLIKLI YAŞAM

Lezzet Ararken Kanser Olmayın

Uygun şartlarda üretilmeyen ve saklanılmayan baharat ve kuruyemişin karaciğer kanserine neden olabileceği uyarısında bulundu.
 
   
 
 
     

Karaciğer kanserinin Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ilk 10’da yer aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Hasan Özkan ciddi sonuçlara neden olan “Hepatit B’nin Doğu ve Güneydoğu’da görülme oranı yüzde 10, batıda ise yüzde 1. Türkiye ortalaması ise yüzde 5. Dolayısıyla hijyen ve kültürel yapı çok önemli” dedi.Hepatit C’nin görülme sıklığının ise %1 olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Özkan Türkiye’de çok yoğun tüketilen baharatların ve kuruyemişlerin uygun koşullarda üretilip saklanmamasının karaciğer kanserine davetiye çıkaracağının söyledi. Prof. Dr. Özkan bu nedenle üretim kaynağı belli, sağlıklı biçimde ambalajlanmış ve güvenilir ürünlerin tüketilmesinin önemini kaydetti.

Karaciğer kanserinin görülme sıklığıyla Hepatit B ve C hastalıklarının görülme sıklığı arasında doğru orantı bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Hasan Özkan son yıllarda Hepatit B mikrobuna karşı aşılamanın yaygınlaştırılmasının hastalığın görülme sıklığını düşürdüğünü ifade etti. Prof. Dr. Özkan “ülkemizde Hepatit B ve Hepatit C hastalığı görülme sıklığı azalırsa karaciğer kanseri görülme sıklığı da azalmış olur” dedi.

Ülkemizde Hepatit B’ye gereği kadar önem verilmediğini hatırlatan Prof. Dr. Hasan Özkan, “Ülkemizde yaklaşık 4 milyona yakın hasta var. Bunun % 60’ı siroz ve kanserden ölüyor, % 40’ı taşıyıcı olarak yaşıyor. Sirozlu hastalarda kanser gelişiyor. Hepatit B Güneydoğu Anadolu’da % 20, Doğu Anadolu’da ise % 10’lar seviyelerinde görülmektedir. Halkımızın karaciğer hastalığı hakkında da bilgilendirilmesi lazım. Sadece bitkilerle tedavi hastalığın stabilden çıkmasını sağlayarak olumsuz etki gösteriyor. Bitkisel ilaçlar hastalar için değil, sağlam insanların kullanması gereken ilaçlardır. Hastalar sadece ilaç kullanmalı ve yerli yersiz her bitkinin peşinde koşmamalı” diye konuştu.

Yeni ve güçlü ilaçlar


Kronik hepatit C’nin tedavisinde %100’e yakın tedavi başarısı sağlayan yeni ilaçlar kullanıma girdiğini ve yine kronik hepatit B’yi tümden yok edecek ilaçlarında faz I ve Faz II çalışmalarının bittiğini bildirdi. Yeni ve güçlü ilaçların Hepatit B’li hastalarda sirozu ve karaciğer kanserini önleyeceğini anlatan Prof. Dr. Özkan, “Bilindiği gibi kronik Hepatit B hastalığı erken teşhis ve doğru tedavi edilmez ise hastalar siroza ve karaciğer kanserine yakalanıyor. Son yıllarda geliştirilen aşı çocuklarımızı Hepatit B’den korurken yeni ve güçlü ilaçlar da hepatitli hastaların siroz ve kansere gidişini önlüyor. Hepatit B’li 1274 hasta, en uzun izlem ile 17 yıl (ortalama 8 yıl) izlendi. Bu hastaların % 9’unda yeni ilaçlarla tedavi ile tam şifa sağlandı. Tedavi başarısı sağlanan hastaların % 95’ında siroz ve karaciğer kanseri gelişimi önlendi. Tedaviye alınan 506 kişinin %80’inde başarılı sonuçlar elde edildi” dedi

Avrasya Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Özkan Hepatit B virüsünün kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak vücuttan atıldığını belirtirken Hepatit C'de virüsün farklı bir seyir izlediğini söyledi. Prof. Dr. Özkan Türkiye'de görülen Hepatit C genotipinin 5 farklı tip içinde tedaviye en dirençli tiplerden biri olduğuna dikkat çekti. Ancak son bir yıl içinde kullanıma giren kronik hepatit C’de kullanılan ilaçların bu hastalığı %100’e yakın tedavi ettiğini bidirdi.

Prof. Dr. Hasan Özkan Karaciğer kanserlerinin sıklıkla karında şişkinlik, karnın sağ üst kısmında sırta vuran ağrı, kilo kaybı, iştahsızlık, ateş ve ciltte sararma, idrar renginde koyulaşma gibi sarılık bulguları ile ortaya çıktığını kaydetti. Bu yakınma ve bulguların hiç birisinin karaciğer kanserine özgün olmadığını hatırlatan Prof. Dr. Özkan benzer yakınmaları olan kişilerin doktora başvurmalarının önemli olduğuna dikkat çekti.

Avrasya Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Özkan karaciğer kanserinden korunmak için hepatit virüsleriyle infeksiyondan kaçınmak gerektiğini söyledi. Hepatit B virüsünden aşılanarak korunmanın mümkün olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Özkan siroza ve uzun dönemde karaciğer kanserine neden olabileceği için alkol tüketiminden uzak durulması gerektiğini de kaydetti.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>