>

SAĞLIKLI YAŞAM

Mangal Yaparken Bu 10 Kurala Dikkat

Dikkat! Mangal keyfi kansere davetiye çıkarabilir…
 
   
 
 
     

Mangal sezonu tüm hızıyla devam ederken, bu keyifli anları sağlığınıza zararlı hale getirmemek için dikkat etmeniz gereken çok önemli kurallar var. Zira özellikle etin yanlış pişirilmesi nedeniyle oluşan kimyasallar kansere yol açabiliyor! Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı “Açıkta, ateş üzerinde ızgara yapılan et türlerinde oluşan kimyasalların DNA üzerinde kanser yapıcı etkide değişikliklere neden olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Bu zararlı maddelerin oluşumu etin tipine ve pişirme yöntemine bağlıdır. Hayvanlarda yapılan çalışmalarda bu kimyasalların kanser yapıcı etkisinin olduğu gösterilmiştir” diyor. Peki mangal keyfinin sağlığımızı tehdit etmemesi için hangi noktalara dikkat etmeliyiz? Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı doğru mangalın 10 püf noktasını anlattı; önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

• � Sucuk, sosisten kaçının
Sucuk, sosis gibi işlenmiş etlerin kolon kanseri riskini artırdığı biliniyor. Ayrıca bu etlerde mangalda pişirme esnasında diğer etlere göre kanserojen madde oluşma riski daha yüksek. Bu nedenle bu tür işlenmiş et türlerini tercih etmeyin; mutlaka tüketmek istiyorsanız tüketim sıklığını azaltın.

• � Ateşe yaklaştırmayın
Et ateşe temas ettiğinde veya ateşe 15 cm’den daha yakın mesafede olduğunda kanserojen madde oluşma riski artıyor. O nedenle et ile ateşin arasında 15 cm mesafe olmasına çok dikkat edin.

• � Sıralamaya dikkat edin
Malzemeleri sırasıyla az yağlıdan çok yağlıya doğru pişirin. Patlıcan, biber, domates gibi sebzeleri mangala koyacaksınız en önce mutlaka onları yapın. Ardından sırasıyla balık, tavuk, kırmızı et, en sonda da illa ki tüketecekseniz sucuğu koyun.

• � Yağsız eti tercih edin
Zararlı kimyasallardan olan polisiklik hidrokarbonlar ısı etkisiyle etten ayrılan yağın ateş üzerine damlayıp buharlaşarak tekrar ete ulaşması sonucu oluşuyor. Damlamanın daha az olması için yağsız etleri tercih edin.

• � Küçük parçalar koyun
Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı “Büyük parça etlerde küçük parça etlere göre pişme süresi daha uzun olacağından mangalda kalma süresi uzar. Bu da kanserojen madde oluşum riskini arttıracağından mangalda küçük parça etlerin kullanılmasında fayda var” diyor.

• � Yağları temizleyin
Etin üzerindeki yağ tabakalarının etten ayrılması kanserojen bileşenlerin oluşmasını azaltacağından, mangalda kullanılacak etten bu kısımları ayırın.

• � Mangalda bekletmeyin
Etin mangalda kalma süresi uzadıkça kanserojen madde oluşma riski artıyor. Bu nedenle kırmızı ete göre daha çabuk pişen tavuk, balık gibi beyaz et türlerini seçmekte fayda var.

• � Eti terbiye edin
Etleri pişirmeden önce mutlaka terbiye edin. Etlerin sıvıyağ, sirke ve limon ile terbiye edilmesi pişirme süresinin kısalmasını, haliyle etin mangalda kalma süresinin azalmasını sağlıyor. Böylelikle, etin ateşte uzun süre kalması sonucunda ortaya çıkabilecek kanserojen madde oluşumu riski azalıyor.

• � Baharatlardan faydalanın
Yapılan bilimsel çalışmalar, marine işlemi sırasında kırmızı biber, kara biber ve kekik kullanılan etlerde daha az kanserojen madde oluştuğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle eti terbiye ederken bu baharatlara yer verin.

• � Bol yeşil salata ile tüketin
Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı “Mangal etinin yanında bol yeşil salata tüketin. C vitamini antioksidan etkisi sayesinde, etin mangalda pişmesi esnasında ortaya çıkabilecek kanserojen maddelerin zararlı etkisinin minimize edilmesinde fayda sağlayabilir. Bu nedenle mangal etinin yanında C vitamininden zengin bol yeşilbiber, maydanoz içeren salata tüketmek faydalı olabilir” diyor.


 

Etiketler: Mangal, Bahar, Piknik, Sağlık
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>