>

SAĞLIKLI YAŞAM

Menopozda yepyeni bir başlangıç yapmak!

Birçok kadının psikolojik ve sosyal değişimler yaşadığı menopoz dönemine bilinçli bir şekilde hazırlanarak, bu dönemi keyifli bir sürece çevirmek mümkün.
 
   
 
 
     
VKV Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi Uzmanı Dr. Ebru Alper, menopoz döneminin yeni başlangıçlar yaratabileceğine dikkat çekiyor.

Doğurganlığın, gençlik ve genç görünümün kaybı, değişen vücut şekli, enerji yoksunluğuna yol açan uykusuzluk, cinsel istekte azalma ile endişe, keder ve kırılganlık duygusu yaratan menopoz; doğru yaklaşım, uygun tedavi ile yaşam kalitesini düşürmeden yeni ve keyifli bir döneme dönüşebiliyor; bazı kayıpların yanında bazı kazanımlar olduğunun da unutulmaması gerekiyor.

Çocukların büyümesi; orta yaşlı bir kadın olarak aile içinde ve toplumda saygı görme; önceki birçok sorumluluklardan kurtulma ve böylece kendi gereksinimlerine, hobilerine zaman ayırabilme; sosyal kabul görme gibi kazanımlar kadının hayatında yeni ufuklar açabiliyor, doğru bilgilendirme ve bilinçlenme ile bu uzun sürece daha hazırlıklı ve daha keyifle başlayabiliyor.

Menopoz bir son değil, keyifle yaşanacak yeni bir dönem başlangıcı

VKV Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi Uzmanı Dr. Ebru Alper, menopoz dönemiyle ilgili bazı yanlış bilgilerin de kadının kaygısını artırdığına dikkat çekiyor: “Örneğin bilinenin aksine, menopoz majör depresyona neden olmuyor. Menopozda, sosyo-kültürel ve kişisel faktörler, depresyonun tetiklenmesinde hormonal faktörlerden daha etkin rol oynuyor; kişide daha önceden varolan duygulanım bozukluğu ve depresyon menopozda şiddetleniyor.”

Yorgunluk, çabuk sinirlenme, ağlama nöbetleri, bellek sorunları ve dikkati toplayamama gibi şikayetlerin sıkça görüldüğü kişilerde uygun antidepresan tedavi ile birlikte östrojen replasmanı yapılabileceğini belirten Dr. Alper, “Duygu-durum bozukluğunun hafif formlarını yaşayanlar için ise östrojen tek başına yeterli olur.” diyor. Ayrıca, uygun durumlarda östrojen replasmanına ek olarak, beslenmenin düzenlenmesi, uygun egzersiz programları, stresin azaltılması, kişiyi yeni uğraşlar edinip kendini geliştirmesi yönünde motivasyonun da önemine dikkat çeken Dr. Ebru Alper, menopozun kadın bedeninde yarattığı fiziksel ve duygusal denge bozulmalarının doğru tedavi ile yerini keyifli bir döneme bırakacağını belirtiyor.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>