>

KÜLTÜR-SANAT

Avrupa Avrupa

“Uluslararası Sinema ve Tarih Buluşması”nın sekizincisi “Avrupa Avrupa” ana teması ile 9 -16 Aralık tarihlerinde düzenleniyor...
 
   
 
 
     
8. ULUSLARARASI SİNEMA -TARİH BULUŞMASI

“Avrupa Avrupa ”

TÜRSAK Vakfı’nın geleneksel olarak her yıl gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası platformda “düşünce ve felsefe” festivali olarak öne çıkan “Uluslararası Sinema ve Tarih Buluşması”nın sekizincisi “Avrupa Avrupa” ana teması ile 9 -16 Aralık tarihlerinde düzenleniyor.


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde gerçekleştirilecek olan Festival, Avrupa Birliği’ne girme sürecinde, objektiflerini, Avrupa’nın kendini anlattığı filmlerine çevirirken, “Avrupa Medeniyetlerinde Osmanlı Kültürü”, alt başlığıyla da başta Avrupalı olmak üzere dünya insanına, tarihin en büyük imparatorluklarından biri olan Osmanlı İmparatorluğu’nun, hoşgörü ve yaşam kültürünü hatırlatmayı hedefliyor.

Festivalin geleneksel destekleyicilerinden olan Metro Group’un Kurumsal desteklerini sürdürdüğü Festival’de izleyiciler, “Türkiye’den Avrupa’ya ve Avrupa’dan Türkiye’ye bakışların, farklı yönetmenlerin kameralarından olağanüstü görüntülerle perdeye yansıyan izdüşümlerini izleyecekler. Avrupa’yı Avrupa yapan tarihe, “Hangi Avrupa? ”; “Avrupa Avrupa”; “Siyahlar, Beyazlar ve Renkliler”; gibi çarpıcı başlıklar altında “Avrupa’nın da kendini sorguladığı” filmlerle tanıklık edecek olan Festival, ana başlığındaki “Avrupa Avrupa” vurgusu ile sinema severleri, uluslararası bir düşünce platformunda buluşmaya davet ediyor.

Festival, “Avrupa Medeniyetlerinde Osmanlı Kültürü” olarak belirlenen alt temasında ise Osmanlı’nın, Avrupa kentlerinde bıraktığı zengin kültür mirasının ve yaşam kültürünün belgesel filmlerini içeriyor.

Bilindiği gibi, müzikten askeri düzene, yeme-içme kültüründen devlet yönetimine kadar, bir dönem elçileri aracılığıyla aldıkları Osmanlı kültürünün izlerini, bugün pek çok Avrupa ülkesinde görmek mümkün.

8. Uluslararası Sinema Tarih Buluşması, geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiği, “Hoşgörüsüzlük” / “Dinlerarası Diyalog” / “Medeniyetler Buluşması” ve en son geçen yıl gerçekleştirilen “Öteki Tarih” temalarından sonra, sinema aracılığıyla toplumun bir adım önünde olmayı hedefleyen “aydın” bir festival olarak, sekizinci kez düzenlendiği İstanbul’da, sinemaseverleri “Avrupa Avrupa” başlığı altındaki filmleri ile Avrupa üzerinde düşünmeye çağırıyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>