>

SAĞLIKLI YAŞAM

Mevsimlere Dikkat Aman Grip Kapınızı Çalmasın!

Halsizlik, ateş, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı burun akıntısı ile seyir gösteren bir enfeksiyon olan grip.
 
   
 
 
     

Savunma sistemindeki zayıflık nedeniyle kolayca yayılan grip hastalığı için özel bir tedavi yöntemi bulunmazken ateş düşürücü, burun spreyi, boğaz pastili, bol istirahat ve sıvı tüketimi tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Grip aşısının ise, sağlıklı kişilere önerilmemesi gerektiğini açıklayan YDÜ Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak; aşının sadece risk grubundaki kişilere uygulanması gerektiğini vurguladı.

Grip enfeksiyonu, genç erişkinlerde büyük problemler yaratmadan bir hafta içinde kendi kendine yok oluyor. Bebeklerde, kronik akciğer/kalp hastalarında, organ nakli geçirmiş, savunma sisteminde sorun olan ve AIDS gibi immünolojik baskılanma oluşturan hastalarda grip, çok daha ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Risk grubunda olan bu hastalar tedaviye geç kaldıkları taktirde ne yazık ki hayatlarını bile kaybedebiliyorlar.

Kesin ve özel bir tedavisi bulunmayan grip enfeksiyonunda, hastanın durumunu korumak yeterli. Ateşli hastalara, ateş düşürücü, boğaz ağrısı olan hastalara rahatlatıcı pastil veya spreyler önerilirken; bol sıvı alımı ve istirahat edilmesi de oldukça önemli. Yüksek bir virüsle karşılaşma veya savunma sistemindeki eksiklikler nedeniyle kolayca gelişen grip enfeksiyonunda; burun akıntısı ve tıkanıklığı gibi şikayetler daha fazla ise, burun iltihabı (rinit) olan bu durum grip değil “Nezle” olarak adlandırılır.

Kış ayları boyunca gripten korunma yolu olarak yaptırılan grip aşısı, her yıl karşılaşılması en muhtemel virüs tiplerine karşı yeniden hazırlanıyor. Bir önceki yılın muhtemel virüslerine karşı hazırlanan grip aşısı sonraki yıllarda hastayı koruyamayacağı için uzmanlar tarafından doğru bir önlem olarak görülmüyor. Grip aşısına bağlı olarak hastalarda çok nadir de olsa zaman zaman ciddi komplikasyonlar görmek de mümkün. YDÜ Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak ciddi risk grubundaki hastaların aşılanması dışında, grip aşısını önermiyor ve risk grubundaki hastalarda komplikasyon riskine dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak; gribin, sağlıklı kişilerde önemli komplikasyonlara yol açmadığını ancak halsizlik, ateş, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı şikayeti olan hastaların bir kulak burun boğaz hekimine başvurması gerektiğini belirtti ve kesinlikle kendi kendilerine ilaç kullanmamaları gerektiğini vurguladı.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>